Pompy głębinowe odgrywają istotną rolę w systemach wodnych, zapewniając dostęp do wody. Jednak, podobnie jak każde inne urządzenie, również pompy głębinowe mogą czasami ulegać awariom. Właściwe zrozumienie najczęstszych problemów, które mogą wystąpić, jest kluczowe dla utrzymania sprawnego działania tych urządzeń, a co za tym idzie całego systemu wodnego. W tym artykule omówimy przyczyny i objawy najczęstszych awarii oraz sprawdzimy, w którym momencie warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu pomp głębinowych i zatapialnych Krzysztofa Olszewskiego w miejscowości Mrozy.

Pompy głębinowe – charakterystyka

Pompy głębinowe to urządzenia, które służą do pompowania wody z głębszych źródeł, takich jak studnie ujęcia wodne, czy studzienki głębinowe. Charakteryzują się wysoką wydajnością oraz trwałością, dlatego są powszechnie stosowane w gospodarstwach domowych, przemyśle i rolnictwie. Składają się z kilku podstawowych elementów. Pompy umieszczonej w specjalnej obudowie, która zanurzana jest w wodzie, oraz rur ssawnej i tłocznej pozwalających na przepływ wody. Pompa wykorzystuje energię elektryczną (silnik elektryczny) do pompowania wody na powierzchnię. Istnieje wiele rodzajów pomp głębinowych, różniących się mocą, wydajnością i głębokością zanurzenia, a także przeznaczeniem.

Przyczyny i objawy awarii pomp głębinowych

Jak każde urządzenie mechaniczne, tak i pompy głębinowe mogą ulegać różnym awariom. Jak podkreśla pracownik Zakładu Elektromechanicznego Krzysztofa Olszewskiego w Mrozach, który specjalizuje się w naprawach pomp głębinowych i zatapialnych:

Najczęściej pojawiającymi się problemami są m.in. zanieczyszczenie lub uszkodzenie wirnika hydraulicznego, uszkodzenie łożysk (panewek) czy też zużycie membran tłoczących, spowodowanych m.in. przez nadmierne zużycie mechaniczne jak np. zbyt częste zatrzymywanie i uruchamianie pompy. Przyczyną awarii może również być niewłaściwie dobrana moc do konkretnych warunków eksploatacyjnych oraz niewłaściwy dobór osprzętu np. zaworu zwrotnego. Często występującym problemem jest uszkodzenie kabla zasilającego, który może powodować przepięcia, lub skoki ciśnienia co w konsekwencji może uszkodzić silnik pompy.

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów awarii jest spadek wydajności pompy, co można zauważyć po zwiększeniu zużycia energii przez urządzenie. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nie doszło do zablokowania wirnika hydraulicznego lub, czy nie doszło do awarii łożysk (panewek). Innymi objawami mogą być - częste włączanie i wyłączanie się pompy, utrata ciśnienia wody, hałas i wibracje, wycieki czy też nagły brak wody. W takich przypadkach najlepiej jak najszybciej zgłosić się do Zakładu Elektromechanicznego Krzysztofa Olszewskiego, gdzie fachowcy szybko i sprawnie zdiagnozują problem oraz pozbędą się usterki. Serwis zajmuje się nie tylko naprawami, ale też kompleksowymi remontami i regeneracją pomp głębinowych i zatapialnych. Firma do wykonywania wszelkich napraw używa jedynie sprawdzonych materiałów producentów krajowych oraz zagranicznych. Na życzenie Klienta firma dysponuje własnym transportem.