Ważnym krokiem do rozpoczęcia prac ziemnych jest wytyczenie miejsca, na którym będzie stał dom. Zdarza się, że tą funkcję pełni kierownik budowy, ale warto zlecić owe prace doświadczonemu geodecie. Istnieją dwie metody wytyczania fundamentów, które występują w Polsce: kołkowa oraz ław drutowych. Stosując je, możemy liczyć na efekty znacznie trwalsze niż kopanie rowów lub sypanie wapnem. Ponadto wytyczenia nie poddają się łatwo zniszczeniom w momencie narażenia na opady czy silny wiatr. A na czym ogólnie polega tyczenie?

Jak wygląda tyczenie budynku?

Celem geodezyjnego tyczenia budynków jest umieszczenie konkretnego obiektu na gruncie w oparciu o projekt budowlany. Zasada ta dotyczy zarówno wewnętrznych wymiarów budynku, jak i jego usytuowania względem sąsiednich obiektów, wznoszonych w tym samym czasie lub już istniejących. Tak samo istotna w tej sytuacji jest lokalizacja, w zależności od granic nieruchomości albo działki.

Prawo budowlane mówi, że obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie. Ponadto przy domach jednorodzinnych trzeba wyznaczyć geodezyjnie także obiekty, które nie wymagają pozwolenia. Mowa tu o wolno stojących budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie przekracza działki lub działek, na których zostały zaprojektowane. Takiemu działaniu podlegają również przyłącza wodociągowe, elektroenergetyczne, kanalizacyjne, telekomunikacyjne, gazowe, cieplne.

Tyczenie budynku realizuje geodeta na podstawie opracowanego projektu zagospodarowania działki albo terenu. Jego zadaniem jest również sprawdzenie poprawności wymiarów wyznaczonych w projekcie, aby móc wykryć ewentualne błędy.

Na co geodeta zwraca szczególną uwagę przy tyczeniu budynków?

Jeśli budynek będzie położony w bliskim odstępie od granicy działki, trzeba zwrócić uwagę na wymagane w prawie budowlanym minimalne odległości oraz ich zachowanie względem granicy. W sytuacji, kiedy ściana budynku jest położona w projekcie równolegle do granicy działki, to odległość minimalna ściany budynku od granicy wynosi 4 metry wraz z otworami okiennymi albo drzwiowymi lub 3 metry bez otworów okiennych albo drzwiowych.

Jeśli sytuacja dotyczy nie równoległego usytuowania ściany do granicy to minimalna odległość wynosi 4 m do najbliżej położonej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego albo okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy i 3 m do najbliżej położonego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku. Aby budynek mógł być posadowiony bliżej granicy, musi to zostać uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo powinna zostać wydana decyzja dotycząca warunków zabudowy.

Kiedy punkty zostaną wytyczone, geodeta w ramach kontroli mierzy odległości między nimi, w celu ich porównania z wielkościami projektowanymi. Jeśli zostaną przekroczone dopuszczalne odchyłki, należy dokonać korekty. Kiedy geodeta wykona wszelkie potrzebne czynności, przekazuje szkic tyczenia oraz wykonuje wpis do dziennika budowy, potwierdzając tym samym geodezyjne wyznaczenie budynku. 

Usługi związane z geodezją nie należą do łatwych. Dlatego należy szukać najlepszych specjalistów, takich jak Dariusz Niemiec Usługi geodezyjne, z siedzibą w Jarosławiu.