Praca geodety ma istotne znaczenie dla wszelkich inwestycji budowlanych, jak również dokonywania właściwych ekspertyz podczas badania zabytków. Jedną z najistotniejszych kwestii w takich realizacjach jest duża dokładność pomiarów, którą obecnie umożliwia innowacyjna technika skaningu laserowego. Pozwala ona na wykonywanie dokumentacji 3D oraz uzyskiwanie bardzo dokładnych informacji o skanowanym obiekcie.

Technologia skaningu laserowego

Praca geodety w głównej mierze opiera się na wykonywaniu różnego rodzaju pomiarów przestrzennych, a następnie nanoszeniu wyników na mapę. To konieczne do poprawnej realizacji inwestycji budowlanej. Istotna jest także dokładność wykonanych pomiarów. W odpowiedzi na ten problem powstał skaning laserowy. Skaner emituje wiązki światła, a te odbijają się od danego obiektu, który jest poddawany mierzeniu. Istotny jest czas powrotu wiązki do lasera, ponieważ pozwala to określić odległość poszczególnych punktów oraz ich rozłożenie w przestrzeni. Na tej podstawie istnieje możliwość stworzenia pełnej dokumentacji w znacznie krótszym czasie. Ta nowoczesna technologia pomiarowa jest stosowana między innymi przez firmę geodezyjną Glob-K & Z, znajdującą się w Warszawie. (może lepiej brzmiałoby zdanie: Ta nowoczesna technologia pomiarowa jest jedną ze specjalizacji naszej firmy .Świadczymy usługi skaningu laserowego na terenie całej Polski.)

Zastosowanie skaningu laserowego

Dzięki takiej metodzie geodeci mogą świadczyć usługi w różnych dziedzinach, na przykład: transporcie kolejowym i drogowym, kryminologii, a nawet w produkcji filmów oraz gier. Niezaprzeczalnie jednak najważniejszym obszarem pozostaje budownictwo, architektura oraz ochrona zabytków. Sporządzanie cyfrowego modelu obiektu w technologii 3D pozwala na szybką i dokładną analizę wszelkich odstępstw konstrukcyjnych budynku, a co za tym idzie wdrożenie odpowiednich działań konserwacyjnych. Z uzyskanego modelu, po odpowiednio naniesionych modyfikacjach można odczytać między innymi: wielkość ubytków oraz pęknięć, obszar degradacji, objętość urobku bądź masy ziemi, jak również stopień osiadania i przemieszczenia konstrukcji. Skanowanie laserowe w znacznym stopniu ułatwia realizację zadań z zakresu ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego, które są określone w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Bez pomiarów oraz specjalistycznej ekspertyzy niemożliwe jest rozpoczęcie prac konserwacyjnych. Ponadto, dane ze skaningu umożliwiają tworzenie interaktywnych spacerów wirtualnych po obiektach. Warto również wspomnieć, że chmury punktów oraz wykonane na ich podstawie opracowania wykorzystuje się także w hydrologii, leśnictwie lub górnictwie.