W szczelnych i energooszczędnych budynkach bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. Najczęściej stosuje się systemy HVAC, które są odpowiedzialne za utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz, ale także zachowanie właściwego ciepła lub zimna wody użytkowej. Sercem tego typu instalacji są rurociągi. Ich izolacja za pomocą między innymi wełny mineralnej ma wpływ na zminimalizowanie strat ciepła i bezpieczeństwo pożarowe.

System HVAC

To zintegrowana instalacja sanitarna, która łączy w sobie system ogrzewania (heating), wentylacji (ventilation) oraz klimatyzacji (air conditioning). Skrót powstał od pierwszych liter odpowiedników tych pojęć w języku angielskim. Zdarza się, że zalicza się także do nich systemy chłodnicze w obiektach przemysłowych (HVACR) oraz izolacyjne (HVACR & I). Najogólniej rzecz ujmując, można określić to jako instalację, która zapewnia odczucie komfortu cieplnego w budynku.

Istota izolacji systemu HVAC

Odpowiednie zabezpieczenia izolacyjne systemu HVAC zapewniają przede wszystkim jego trwałość oraz bezpieczeństwo korzystania. Ponadto mają niebagatelny wpływ na oszczędność energii oraz optymalizację procesów technologicznych w zakładzie przemysłowym. Izolacja cieplna rurociągów stanowi warunek utrzymania odpowiedniej temperatury wody, zarówno ciepłej, jak i zimnej. Z kolei zastosowanie zabezpieczeń dźwiękoszczelnych zmniejsza emitowany hałas, co znacznie poprawia komfort pracy w okolicy instalacji przemysłowych. Innym aspektem jest izolacja przeciwpożarowa, ponieważ to poprzez kanały oraz rurociągi w razie pożaru przenosi się najwięcej dymu i ognia.

Materiały izolacyjne systemu HVAC

Najpowszechniej stosowanym materiałem stosowanym do izolacji HVAC jest wełna mineralna. Dzieli się ona na dwa typy: szklaną oraz skalną. Do produkcji pierwszej wykorzystuje się piasek kwarcowy lub odpady powstałe wskutek procesu recyklingu szkła. Druga zaś bazuje na kruszywach wapiennych, dolomitach, bazaltach. Obydwa rodzaje wytwarza się poprzez stopienie surowców w wysokiej temperaturze i ich rozwłóknienie. Na kolejnym etapie scala się włókna za pomocą żywic fenolowo-formaldehydowych i nadaje kształt płyt, otulin lub mat. Różnią się one między sobą głównie właściwościami zabezpieczenia cieplnego oraz odpornością na ogień. Obydwie jednak wykazują bardzo dobre parametry pod względem dźwiękoszczelności. Tego typu wyroby wykorzystuje do montażu zabezpieczeń między innymi firma wykonująca izolacje Izoserwis z Tuliszkowa. Dodatkowo wełnę mineralną dla zachowania mniejszej przepuszczalności pokrywa się dodatkowo zbrojoną folią aluminiową. Innym materiałem, który także cieszy się sporą popularnością i zapewnia odpowiednie parametry izolacji na wszystkich płaszczyznach, jest syntetyczny kauczuk, który charakteryzuje się niewielkim współczynnikiem przewodzenia ciepła.