Pyły, które wytwarzane są w procesach technologicznych, a następnie emitują po prawie całym zakładzie pracy, stanowią bardzo poważny problem dla osób przebywającym w takim miejscu. Zazwyczaj pył powstaje podczasze cięcia materiałów, szlifowania czy polerowania. Pyły są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, dlatego niezbędne jest ich usuwanie. Jedną z metod jest odpylanie. Na czym polega ten proces i jakie elementy wpływają na jego poprawne przeprowadzenie?

Odpylanie – czym jest?

Odpylanie to proces polegający na oddzielenie rozdrobnionej stałej fazy, czyli pyłów, od gazów, które je transportują. Wyróżnia się 4 fazy odpylania, którymi są:

  • kształtowanie ruchu gazów i pyłu,
  • koagulacja – łączenie pojedynczych ziaren z grupy ze sobą,
  • separacja,
  • ewakuacja oraz zagospodarowania oddzielonego pyłu.

W trakcie przeprowadzania odpylania pomieszczeń stosuje się procesy suchej i mokrej filtracji. Sucha filtracja to przepływ zapylonego gazu przez suche porowate warstwy. Najczęściej temu procesowi towarzyszą zjawiska bezwładności, kohezji, dyfuzji, elektrostatycznego oddziaływania, a także efekt sitowy. Z kolei mokra filtracja ma miejsce, gdy zapylony gaz łączy się z cieczą. W trakcie tego procesu można zaobserwować zjawisko dyfuzji, adsorpcji, bezwładności, elektrostatycznego oddziaływania czy kondensacji. W trakcie odpylania ma miejsce opadanie grawitacyjne ziaren pyłów, a także działanie siły odśrodkowej, jonizacja gazu i pyłu, filtracja, a także koagulacja w akustycznym polu.

Jakie elementy mają wpływ na odpylanie?

W trakcie wybierania jednostek odpylających niezbędne jest zwrócenie uwagi na właściwości fizykochemiczne, którymi wyróżnia się odpylony pył. Najważniejsze parametry to stężenie pyłu, jego skład ziarnowy, elektrostatyczność, skłonność do koagulacji czy wilgotność. Przede wszystkim te wspomniane cechy decydują o skuteczności odpylania. Poza tym duże znaczenie może mieć instalacja, która będzie odpowiadała za odciąganie wszelkich zanieczyszczeń. Urządzenia odpylające należy dobierać tak, aby zagwarantować odpowiednią prędkość porywania materiału. Gdy prędkości te będą zbyt małe, wówczas zanieczyszczenia nie trafią do układu odciągu powietrza.

Specjaliści od filtrowentylacji  firmy Tps Technika powierzchni spawalnictwo z Karwianów obok Wrocławia zaznaczają, że ważnym elementem systemu odciągającego jest wybór właściwych średnic przewodów. Dlaczego to takie istotne? Głównie ze względu na to, że dzięki temu możliwy jest prawidłowy ruch cząsteczek, a do tego nie powstają straty ciśnienia. W związku z tym przewody powinny być prowadzone najkrótszymi trasami oraz charakteryzować się najmniejszą możliwą ilością załamań. W celu zachowania prawidłowości działania wszystkich elementów biorących udział w procesie odpylania konieczne jest także regularne czyszczenie kanałów i elastycznych przewodów.