Każda inwestycja budowlana wymaga geodezyjnej obsługi, która nie tylko dotyczy tyczenia budynków, pomiarów wysokościowych czy dodatkowych czynności takich jak np. podział nieruchomości. Jednym z ważniejszych etapów między innymi budowy domu jednorodzinnego jest przygotowanie mapy do celów projektowych. Je tworzyć mogą tylko uprawnieni geodeci i kartografowie w jednym, którzy w trakcie prac wykonują zarówno czynności terenowe, jak i administracyjne.

Czym są mapy do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych są niezbędne dla dalszej pracy architektów. Stanowią one bowiem opracowanie na bazie mapy zasadniczej, która przedstawia szczegółowo plan zagospodarowania danej działki oraz terenów przyległych. Polskie przepisy jasno zaś określają, iż mapy do celów projektowych są niezbędne do zrealizowania jakiejkolwiek inwestycji, która wymaga pozwolenia na budowę. Mapa musi być też przygotowana przez uprawnionego geodetę – polecana jest biuro USŁUG GEODEZYJNYCH BEATY MITURY.

Mapa do celów projektowych uwzględnia geodezyjne linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, linie zabudowy oraz osie ulic i dróg. Ponadto zaznaczane są na niej obiekty tzw. zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także wszystkie inne elementy architektoniczne lub naturalne, które wskazał projektant zgodnie z celem wykonywanej pracy.

Skala mapy różni się zaś w zależności od typu inwestycji i wielkości tworzonego budynku:

  • dla działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500,
  • dla zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego nie może być mniejsza niż 1:1000,
  • dla rozległych terenów i obiektów liniowych może wynosić 1:2000.

Wektoryzacja i aktualizacja mapy

Praca przy tworzeniu mapy do celów projektowych dotyczy zarówno wykonywania pomiarów terenowych, jak i przejścia przez złożony proces administracyjny. Istotna jest również sama wektoryzacja oraz aktualizacja mapy, czyli jej modyfikacje kartograficzne.

Za wektoryzację uznaje się proces „przerysowywania” mapy zasadniczej do wersji wektorowej np. do programów Auto CAD. To wtedy całe opracowanie jest w odpowiedni sposób kalibrowane i wyeksportowane. Podkreślić bowiem należy, że nie każda mapa zasadnicza musi być już gotowa w modelu cyfrowym. Nadal wiele z nich jest przekazywanych geodetom w postaci nieedytowalnych skanów lub też rastrów, które muszą być doprowadzone do stanu edytowalnego elektronicznie. Bez tego specjalista nie może przejść do aktualizacji.

Za aktualizację zaś uznaje się doprowadzenie mapy zasadniczej niezaktualizowanej do takiego stanu jej treści, która będzie zgodna z obecną sytuacją terenową przed podjęciem inwestycji. Aby jednak móc przejść do prac pomiarowych w terenie oraz do działań w pracowni kartograficznej, geodeta musi zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Etapy tworzenia mapy do celów projektowych

Etapów tworzenia mapy z perspektywy procedur administracyjnych jest kilka. Cały proces trwa zaś od dwóch do czterech tygodni dla działek pod budowę domu jednorodzinnego. Im większa inwestycja, tym czas tworzenia mapy do celów projektowych jest zaś dłuższy. Wspomnianymi etapami urzędowymi są:

  1. Przyjęcie przez geodetę zlecenia – pozyskanie danych dotyczących działki (obręb ewidencyjny, numer działki).
  2. Zgłoszenie przez geodetę prac geodezyjnych w PODGiK.
  3. Pobranie z PODGiK mapy zasadniczej niezaktualizowanej.
  4. Wykonanie pomiarów aktualizacyjnych w terenie (polecany jest sprzęt marki LEICA GEOSYSTEMS),
  5. Skompletowanie operatu pomiarowego i przekazanie go do wprowadzenia w PODGiK,
  6. Pozyskanie aktualnej mapy do celów projektowych wraz z licencją,
  7. Przygotowanie dla inwestora podbitej i wydrukowanej mapy oraz jej wersji elektronicznej.