Tyczenie budynku na placu budowy to jedna z najważniejszych czynności w początkowej fazie budowy. To właśnie od prawidłowego wytyczenia budynku zależy, czy będzie on się znajdował w takim miejscu działki, jak przewiduje projekt. Tyczeniem budynku może się zająć geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia. Dowiedz się, na czym polega procedura tyczenia budynku, jakie są sposoby wykonania tyczenia i który z nich jest najlepszy. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Czemu służy wytyczenie budynku w terenie?

Każda budowa odbywa się w oparciu o projekt budowlany sporządzony przez uprawnionego architekta. Jednym z elementów projektu jest projekt zagospodarowania działki, na którym znajdują się jej charakterystyczne punkty, wrysowany jest budynek, oraz podane są najważniejsze wymiary. To właśnie na podstawie tego projektu uprawniony geodeta wyznacza faktyczne położenie przyszłego obiektu budowlanego w terenie. Istnieje kilka metod tyczenia budynku w terenie i każda z nich ma swoje zalety i wady.

Wytyczenie budynku na działce wymaga specjalistycznych przyrządów, umiejętności i doświadczenia, dlatego najlepiej, jeśli czynnością tą zajmie się osoba posiadająca kwalifikacje i uprawnienia – oczywiście w porozumieniu z kierownikiem budowy. Sposób i technika wytyczenia pozostaje w gestii geodety po wcześniejszej konsultacji z kierownikiem budowy. Warto jednak, aby geodeta wykonał to z najwyższą precyzją, przy zastosowaniu najnowszych technik pomiarowych. Jednak warto wziąć pod uwagę zdanie kierownika budowy, ponieważ to on, na podstawie wytyczenia budynku przez geodetę, będzie koordynował następne prace budowlane.

Metody tyczenia budynków w terenie

Pierwszym zagadnieniem, które kierownik budowy musi ustalić z geodetą, jest to, czy tyczenie dotyczyć będzie zewnętrznego obrysu ścian budynku, czy też położenia osi ścian nośnych. Zależy to przede wszystkim od preferencji kierownika, gdyż geodeci z firmy Ambig Geodezja i Budownictwo są wstanie, korzystając ze swoich przyrządów i wiedzy, wykonać tyczenie zarówno w pierwszy sposób, jak i w drugi. Kolejna kwestia to metoda tyczenia. Możliwe jest tyczenie kilkoma metodami, które różnią się ceną, dokładnością jak i skomplikowaniem procesu tyczenia, takie jak kopanie rowków, metoda kołkowa czy ław ciesielskich lub drutowych. Nasza firma wykorzystuje metodę ław ciesielskich lub drutowych, pozostawiając w dobrym stosunku cenę do jakości, zachowując przy tym maksymalne dokładności tyczenia obiektów budowlanych.