Wytyczeniem granic działki określa się wskazanie jej punktów granicznych. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, gdzie zaczyna się Twoja posiadłość, a gdzie jest jej koniec. Zajmuje się tym geodeta, działający na podstawie rozkładu granic nieruchomości, uzyskanych z właściwego starostwa powiatowego. Sprawdź, na czym dokładnie polega wytyczenie granic działki oferowane przez firmę Geo-Metr Biuro Usług Geodezyjno-kartograficznych z Kołobrzegu.

Po co wytycza się działkę?

Jak już wiesz wytyczeniem granic działki zajmuje się uprawniony do tego geodeta, który odszukuje i oznacza wszystkie punkty graniczne konkretnej posesji. Dzięki temu właściciel posesji może uniknąć sąsiedzkich sporów oraz problemów w tym również prawnych w późniejszych latach. Dokładne określenie granic nieruchomości może być potrzebne w sytuacji, w której teren przeznaczony jest pod inwestycję związaną z miejscowym planem zagospodarowania ternu.

Wytyczenie granic działki powinno zostać wykonane przed zakupem nieruchomości i rozpoczęciem prac budowlanych (zarówno budowy domu, jak i np. prywatnej przydomowej oczyszczalni ścieków). Geodeta, zatrudniony do wytyczenia granic działki, musi być osobą kompetentną i doświadczoną. Wybierając profesjonalistę z firmy Geo-Metr Biuro Usług Geodezyjno-kartograficznych możesz być pewien, że proces wytyczenia będzie wykonany poprawnie, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów wynikających z konieczności ponownego wskazania punktów granicznych, a także unikniesz nieprzyjemnych sytuacji przerwania prac budowlanych przez sąsiedzkie roszczenia.

Jak wygląda proces wytyczenia działki?

Zanim geodeta zajmie się podziałem, musi poznać numer geodezyjny nieruchomości oraz jej położenie. Na początku konieczne jest przygotowanie wstępnego projektu podziału i złożenie go do urzędu, gdzie jest analizowany na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli zostanie on pozytywnie zaopiniowany przez wójta, burmistrz albo prezydenta miasta rozpoczyna się procedura podziałowa. Następnie geodeta opracowuje szczegółową mapę z projektem podziału działki. Swoje działania zgłasza też w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (ODGiK).

Sporządza w tym czasie też właściwy projekt, w którym znajduje się elementy, takie jak oznaczenie nieruchomości do podziału, szkic i opis przebiegu granic. Gdy geodeta skończy pracę, ponownie należy złożyć wniosek do włodarza gminy, do którego musi być dołączona dokumentacja geodezyjna, zawierająca m.in. wykaz zmian gruntowych. Jeśli wniosek będzie kompletny, właściciel gruntu otrzyma ostateczną decyzję potwierdzającą podział. Na końcu dokonywany jest wpis w księdze wieczystej oraz katastrze nieruchomości.