Każda działka budowlana, również ta, na której inwestor indywidualny chce postawić dom jednorodzinny, musi być uzbrojona. Oznacza to doprowadzenie w jej obrębie przyłączy do mediów, czyli instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, teletechnicznych, a niekiedy też ciepłowniczych, gazowych oraz światłowodowych. W jaki sposób należy zatem przeprowadzić uzbrojenie terenu. O tym opowiadają fachowcy z firmy FHU BIAŁY z Jarosławia, która specjalizuje się w szeroko rozumianych robotach ziemnych.

Komu powierzyć przygotowanie uzbrojenia terenu?

Uzbrojenie terenu wykonywane jest przez kilka podmiotów. Fachowcy z firmy robót ziemnych FHU BIAŁY wyjaśniają, że przy określaniu przebiegu przyłączy mediów w gruncie działki muszą uczestniczyć architekci, geodeci, a także instalatorzy z uprawnieniami projektowania oraz montażu określonych instalacji. Prace wykonawcze nie mogą zaś być przeprowadzone bez wsparcia zespołu dysponującego sprzętem budowlanym. Jak tłumaczy bowiem jeden z operatorów koparek z firmy FHU BIAŁY:

Po wytyczeniu trasy wszystkich przyłączy wchodzących w skład sieci uzbrojenia terenu to zespół specjalizujący się w robotach ziemnych przystępuje do przygotowania solidnych wykopów. To on ma za zadanie również zasypanie ułożonych już przewodów po odbiorze instalatorskim i geodezyjnej inwentaryzacji. Firma usług ziemnych powinna również wyrównać ziemię w taki sposób, by przygotować działkę do stworzenia ogrodu na jej terenie.

Czym muszą cechować się wykopy pod instalacje?

Wykopy pod instalacje nie są tworzone przypadkowo. Jak już wspomniano, miejsca ich wykonania określają instalatorzy, geodeci oraz architekci, a sposób realizowania robót ziemnych leży po stronie firmy dysponującej sprzętem ciężkim. Specjaliści przedsiębiorstwa FHU BIAŁY podkreślają, że każdy wykop pod instalacje jest inny. Czynników, które uwzględniane są przy ich przygotowaniu, jest wiele, od klasy i rodzaju gruntu począwszy, na złożoności sieci planowanego uzbrojenia terenu kończąc. Duże znaczenie ma również pora roku, warunki terenowe oraz sama pogoda. Jeśli chodzi zaś o standardowe cechy każdego wykopu pod instalacje, muszą one mieć:

  • zachowany spadek,

  • utwardzone dno,

  • zabezpieczone skarpy,

  • przygotowane warstwy filtracyjne dna,

  • przygotowane odwodnienie zwłaszcza na terenach o dużej wilgotności lub przy pracach wykonywanych w porze deszczowej.

Fachowcy z firmy robót ziemnych FHU BIAŁY dodają, że wykopy pod określone instalacje muszą spełniać krajowe normy (PN-EN) wyznaczające minimalne głębokości ich położenia. Niebywale istotne jest też ubicie ziemi po zasypaniu przyłączy. Prace instalatorskie muszą być zaś przeprowadzane w zgodzie z restrykcyjnymi przepisami branżowymi gazownictwa, ciepłownictwa, elektroinstalatorstwa itd.

Jaki sprzęt potrzeby jest do tworzenia wykopów dla instalacji?

Wykopy pod instalacje przygotowywane są obecnie głównie z wykorzystaniem ciężkich maszyn budowlanych oraz sprzętów zaliczanych do półautomatycznych. Mowa zatem o koparko-ładowarkach, minikoparkach gąsienicowych, zagęszczarkach rewersyjnych, a także ubijakach stopowych. Przy użyciu takich pojazdów specjalistycznych oraz urządzeń budowlanych prace przebiegają szybko, bezpiecznie oraz precyzyjnie. Nie trzeba też obawiać się wysokich kosztów wykonania wykopów pod instalacje. O czym jeszcze warto wiedzieć?

By usprawnić roboty ziemne (niwelację terenu, wymianę gruntu i wykonywanie wykopów) firma FHU BIAŁY zapewnia też sprawny transport materiałów sypkich nowoczesną flotą pojazdów. Pozwalają one na przewóz i łatwy rozładunek piasków, żwiru, pospółki, kamieni i innych kruszyw. Potrzebne są one na każdym etapie realizacji inwestycji, a ich sprawna cykliczna dostawa usprawnia prowadzenie prac. Dotyczy to również całego procesu uzbrajania terenu.