Przed rozpoczęciem budowy domu i położeniem pierwszych fundamentów należy dopełnić formalności i uzyskać odpowiednie pozwolenia. Jednym z etapów takiego działania jest konieczność zbadania parametrów gruntu, czym zajmuje się między innymi firma Geo-Monitoring Wojciech Łopka z Rumi. Czym więc jest badanie geotechniczne gruntu?

Czym jest badanie geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne gruntu wykonuje się w celu określenia warunków wodnych i gruntowych dla konstrukcji budowlanych. Innymi słowy, bada się:

  • jaki rodzaj terenu występuje na danym obszarze,

  • na jakiej głębokości znajdują się różne warstwy, w tym warstwa nośna,

  • jaki jest poziom wód i jakie są jej wahania,

  • czy można postawić budynki na danym terenie,

  • jaki rodzaj fundamentu należy zastosować, aby budynek był stabilny i bezpieczny w użytkowaniu.

Zgodnie z praktyką badanie geotechniczne gruntu przeprowadzane na przykład przez firmę Geo-Monitoring Wojciech Łopka z Rumi polega na zrobieniu co najmniej 3 otworów badawczych na głębokości co najmniej 2 metrów poniżej planowanego poziomu posadowienia. Z odwiertów pobierane są próbki gruntu i wody, a w przypadku wątpliwości co do ich właściwości przesyłane są do dalszych badań laboratoryjnych, gdzie określa się ich gęstość i inne właściwości mechaniczne.

Jakie są elementy dokumentacji geotechnicznej?

Opinia geotechniczna musi zawierać zarówno część graficzną, jak i część opisową. Ta pierwsza jest mapą działki, na której zaznaczono lokalizacje otworów geologicznych, wszelkich wykopalisk, a także warstwy gleby i poziomy wód gruntowych. Część opisowa analizy gruntu pod dom musi również zawierać następujące elementy: zalecenia dotyczące doboru odpowiednich fundamentów, sposoby zabezpieczenia wód podziemnych inwestycji, informację o głębokości gruntu oraz przewidywane fluktuacje ich położenia, informacje o poszczególnych warstwach gleby, a także zalecenia dotyczące miejsca przeprowadzenia odwodnienia działki.

Kto może wykonać badanie geotechniczne?

Badanie geotechniczne gruntu jest ważnym etapem budowy domu, który musi być wykonany przez specjalistów. Ekspertyza geotechniczna jest dokumentem, który może być wystawiony wyłącznie przez osobę uprawnioną, na przykład pracownika firmy Geo-Monitoring Wojciech Łopka z Rumi. Ponadto cały proces badania gruntu nie jest łatwy, wymaga wiedzy oraz urządzeń, które pozwolą to zrobić. Profesjonalne badania geotechniczne gleby mogą być wykonywane przez inżyniera geotechnika lub geologa inżynierskiego. Z kolei inżynier geolog musi posiadać kwalifikacje odpowiedniej kategorii, potwierdzone przez Ministra Środowiska. Należy zadbać o to, aby osoba przeprowadzająca rekonesans i dokumentację podłoża nie była przypadkowa, posiadała odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy geotechnik i geolog współpracują ze sobą.