Planujesz budowę domu na swojej działce? Jednym z pierwszych zadań, jakie przed Tobą stoją, jest wybór geodety, który dokona pomiarów w terenie i opracuje mapę do celów projektowych, a następnie wytyczy fundamenty budynku oraz dokona inwentaryzacji po zakończeniu realizacji robót budowlanych. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polegają terenowe pomiary geodezyjne podczas budowy domu.

Zgodnie z Ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, geodezyjnym pomiarem terenowym oznacza geodezyjny pomiar sytuacyjny lub wysokościowy, wykonywany bezpośrednio w terenie przez geodetę, poprzedzony wywiadem terenowym. Wywiad terenowy polega na analizie danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii ze stanem faktycznym oraz naniesieniu zaobserwowanych zmian na mapę zasadniczą bądź ewidencyjną.

Przygotowanie mapy do celów projektowych

Opracowanie przez geodetę mapy do celów projektowych na kopii mapy zasadniczej jest niezbędne, aby architekt mógł rozpocząć prace nad koncepcją bryły budynku i jego usytuowania. Podczas wizji lokalnej na Twojej działce geodeta dokonuje analizy przebiegu linii granicznych, linii zabudowy, lokalizacji sąsiadujących obiektów czy infrastruktury drogowej, wykonując pomiary sytuacyjne oraz wysokościowe różnymi metodami, między innymi:

  • metodą niwelacji geometrycznej – polega na wyznaczeniu za pomocą niwelatora różnic wysokości między dwoma, wybranymi punktami,
  • metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS, czyli wyznaczaniu punktów w oparciu o dane globalnego systemu nawigacji satelitarnej.

Zgromadzone dane zostają precyzyjnie naniesione na mapę, której skala dla działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1:500 – mówi Marcin Szozda z Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Technicznego Geodesy, świadczącego kompleksowe usługi geodezyjne i kartograficzne.

Tyczenie budynku i inwentaryzacja powykonawcza

Tyczenie budynku stanowi kolejny etap budowy, podczas którego obecność geodety jest nieodzowna, wyznacza on położenie obiektu i jego charakterystyczne punkty (osie ścian, narożniki) oraz poziom posadzki parteru, na podstawie danych, zebranych w projekcie i na opracowanych wcześniej mapach. Tyczenie odbywa się metodą kołkową – z zastosowaniem drewnianych kołków jako oznaczeń kluczowych punktów lub metodą ław drutowych, czyli wytyczeniu osi geometrycznych obiektu przy użyciu palików pionowych, sznurka lub drutu oraz desek mocowanych poziomo.

Po zakończeniu wszystkich prac budowlanych wezwij geodetę, aby dokonał inwentaryzacji powykonawczej i stosownego wpisu w dzienniku budowy. Podczas wizyty terenowej specjalista po raz ostatni dokona pomiarów budynku, nanosząc zebrane dane na mapę zasadniczą, którą dołączysz do swojej dokumentacji, niezbędnej do odbioru domu.