Wykonywanie przewiertów w ziemi możliwe jest na kilka różnych sposobów. Niegdyś te prace ziemne były realizowane poprzez tradycyjne metody odkrywkowe, jednakże z biegiem czasu zostały wyparte przez przewierty sterowane. Za tą bezwykopową techniką przemawia oszczędność czasu i mniejsze koszty inwestycji. Jednak na czym dokładnie polegają przewierty sterowane i co sprawiło, że są chętniej stosowane niż wcześniej wybierane metody tradycyjne?

Przewierty sterowane – co warto o nich wiedzieć?

Horyzontalne przewierty sterowane to bezwykopowa technologia, która umożliwia wykonanie poziomych przewiertów. Warto zaznaczyć, że przewierty horyzontalne to jedna z odmian kierunkowych odwiertów. W trakcie wykonywania przewiertów sterowanych wykorzystuje się systemy pomiarowe i sterujące, co sprawia, że trajektoria przewiertu zawsze jest zgodna z projektem przewiertu. Technologia ta jest bardzo ceniona w miejscach, które są mocno zurbanizowane i nie ma tam możliwości na zastosowanie metod tradycyjnych lub są one nieopłacalne.

Pierwszy etap przewiertów sterowanych polega na zaprojektowaniu trasy przewiertu. Zaplanowaną trasą przebiegnie przewiert pilotażowy. Następnie konieczne jest przewiercenie się trasą, która została zaprojektowana. Do wykonania przewiertu niezbędne jest posiadania odpowiedniego sprzętu, czyli głowicy sterowanej. W niej znajduje się nadajnik wraz z utworzonym wcześniej planem trasy. Nadajnik jest potrzebny, aby kontrolować lokalizację głowicy. W przypadku problemów, np. związanych ze zboczeniem z trasy, możliwe jest szybkie poprawienie trajektorii przewiertu. Kolejnym krokiem jest poszerzenie przewiertu. W tym celu stosuje się głowicę rozwiercającą. To urządzenie powiększa otwór do takiej szerokości, aby możliwe było włożenie do niego rury.

Czy techniki bezwykopowe są lepsze od tradycyjnych odkrywkowych metod?

Horyzontalne przewierty sterowane pozwalają na wykonanie przewiertów np. pod rurociągi, bez niszczenia terenu. Jak to możliwe? Otóż całość prac wykonuje się pod ziemią, dzięki czemu nie musimy zmagać się z przeszkodami terenowymi. Niekiedy może przydarzyć się taka sytuacja, że niezbędne jest wykonanie przewiertu pod jedną z najważniejszych ulic miasta. Aby nie zatrzymywać na tym odcinku ruchu i nie stosować objazdów, wykorzystuje się techniki bezwykopowe. Ich realizację oferuje m.in. Firma Handlowo Usługowa KRAG z Trześniowa w województwie podkarpackim.

W porównaniu do tradycyjnych metod odkrywkowych przewierty sterowane nie wiążą się z koniecznością sfinansowania naprawy szkód, które powstały w wyniku tworzenia przewiertu. Tymi przykładowo mogą być uszkodzenia dróg, czy chodników. Z tym powiązane są także inne korzyści, a mianowicie niższe koszty inwestycji, a także krótszy czas ich realizacji. Warto dodać, że przewierty sterowane nie są aż tak pracochłonne, jak metody, które były wcześniej wykorzystywane.