Grawitacyjne systemy oddymiania pełnią równie ważną rolę, jak systemy sygnalizacji pożaru. Usuwają i odprowadzają toksyczne opary, gazy, dym i gorące powietrze z klatek schodowych, korytarzy, biur, magazynów, umożliwiając bezpieczną i sprawną ewakuację. Chronią konstrukcję budynku przed uszkodzeniami. Systemy te wykorzystują zjawisko unoszenia się gorącego dymu w górę. Jak dokładnie działa? Zobacz, czym charakteryzuje się system oddymiania grawitacyjnego Promat, który montuje firma Izokom 2.

Dostępne na rynku typy systemów oddymiania

Zanim opiszemy mechanizm oddymiania, zastanówmy się, jak dzielimy omawiane systemy. W zależności od lokalizacji i zadania, jakie ma spełniać instalacja w budynku, rozróżniamy systemy oddymiania klatek schodowych, poziomych dróg ewakuacyjnych, szybów windowych, magazynów, scen teatralnych, budynków produkcyjno-magazynowych oraz budynków użyteczności publicznej.

Systemy mogą różnić się także przeznaczeniem. Niektóre służą do oddymiania dróg ewakuacyjnych, podczas gdy inne ułatwiają gaszenie pożarów lub zapobiegają jego rozgorzeniom. Wszystkie jednak chronią wyposażenie wnętrz, zmniejszają wpływ temperatury na konstrukcję budynku w przypadku pożaru oraz ograniczają szkody spowodowane rozkładem termicznym. Wysokiej jakości systemy oddymiania montuje Izokom 2. Firma bazuje na samonośnych kanałach Promat pozwalających na efektywne usunięcie niebezpiecznych gazów z dróg ewakuacyjnych i klatek schodowych.

Jak działa system oddymiania?

Mechanizm działania oddymiania grawitacyjnego jest nieskomplikowany. W przypadku wystąpienia pożaru otwierane są klapy odpowietrzające i oddymiające w fasadach i na dachach budynku. Pozwalają one na powstawanie ciągów kominowych, które „wydmuchują” dym i inne toksyczne opary, a jednocześnie wprowadzają świeże powietrze do pomieszczeń. W przypadku braku możliwości zamontowania klap, montuje się okna oddymiające. Klapy otwierają się automatycznie dzięki napędom elektrycznym, które gwarantują szybką i bezawaryjną pracę.

Kolejnym równie ważnym elementem omawianego systemu oddymiania jest alarm. Włączany jest automatycznie przez czujki dymu zainstalowane na klatce schodowej lub przez zewnętrzne urządzenia wyzwalające, które wysyłają sygnał do centrali sterującej oddymianiem. W innych modelach alarm jest wyzwalany ręcznie przez naciśnięcie przycisku. Na koniec warto zaznaczyć, że bardziej zaawansowane modele wyposażone są w funkcje wentylacji oraz czujnik pogodowy. Ten ostatni chroni klapy kominowe przed wiatrem i automatycznie je zamyka, gdy pada deszcz.