Węzły betoniarskie w zależności od poziomu rozbudowania i rodzaju, stosowane są przez małe oraz duże zakłady produkujące beton, a także przez producentów prefabrykatów betonowych. Tego typu przedsiębiorstwa zawsze muszą podejmować współpracę zaś ze specjalistycznymi pracowniami, które zajmują się usługami utrzymania węzłów betoniarskich. O jakich działaniach mowa? Poznaj usługi projektowania, montażu i serwisu maszyn do produkcji betonu.

Projektowanie węzłów betoniarskich

Ważną częścią usług w zakresie utrzymania węzłów betoniarskich, jest tworzenie projektów tego typu infrastruktury. Pracownia podejmująca się takiego zadania gwarantuje inwestorowi pełne doradztwo techniczne tak, by idealnie dopasować konstrukcje od określonego producenta do planowanej działalności gospodarczej. Liczyć można na zaplanowanie odpowiedniej konfiguracji całego węzła oraz jego posadowienia, a także na dostosowanie wydajności całej technologii. Warto przy tym podkreślić, że usługa projektowania węzłów betoniarskich jest ważna zarówno w przypadku stacjonarnych węzłów, jak i tych mobilnych czy szybkoprzestawnych.

Nadmienić trzeba też, że w ramach projektowania węzłów betoniarskich dana pracownia wybrana przez inwestora dostosuje razem z nim:

  • wytwórnie: jednomieszarkowe, dwumieszarkowe, szeregowe, lub te typu „wędka”,
  • mieszarki o różnej pojemności i typie (talerzowe, planetarne, dwuwałowe),
  • zbiorniki na kruszywo,
  • silosy na cement,
  • systemy do mikrofalowego pomiaru wilgotności masy betonowej,
  • wysokosprawne filtry do silosów,
  • urządzenia do recyklingu betonu,
  • systemy sterowania,
  • systemy kontroli tankowani i wskazań poziomu cementu,
  • tensometryczne układy ważące o wysokiej precyzji pomiaru.

Dobrze zaprojektowane węzły zagwarantują zakładowi osiągnięcie wysokiej wydajności, ergonomiczne zużycie wody i innych surowców do produkcji, całkowitą automatyzację procesów, spełnienie wymaganych prawem warunków bezpieczeństwa pracy, a także optymalne zagospodarowanie przestrzeni pod każdy element infrastruktury do produkcji betonu.

Montaż węzłów betoniarskich

Ważną usługą w zakresie utrzymania węzłów betoniarskich jest również montaż każdego z ich elementów. Najlepsze pracownie pomagają w całej logistyce dostaw urządzeń, a także w precyzyjnej instalacji wraz z kalibracją systemów oraz ich pierwszym rozruchem. Inwestor może również zlecić dostosowanie zakupionej infrastruktury do wszystkich wytycznych bezpieczeństwa oraz norm środowiskowych.

W ramach montażu wszystkie elementy – mieszarka dwuwałowa, zbiorniki na kruszywo, taśmociąg, kosz zasypowy, silosy i wagi, podajniki ślimakowe itd. – są również ze sobą synchronizowane i zabezpieczane pod kątem ewentualnych awarii. Niektóre firmy oferują przy tym przenoszenie węzłów betoniarskich wraz z wcześniejszym demontażem i późniejszym montażem w innym miejscu. Szerokie usługi proponuje zespół DRUCIS SERWIS, który zapewnia też przeglądy techniczne, diagnostykę awarii oraz montaż nowych części. Firma ma doświadczenie także w modernizacji działających już węzłów betoniarskich, wdrażając w nie odpowiednie rozwiązania kontrolno-pomiarowe czy te umożliwiające sterowanie urządzeniami w zautomatyzowany sposób.

Serwis węzłów betoniarskich

Trzecim obszarem działalności pracowni zajmujących się obsługą węzłów betoniarskich są szeroko rozumiane prace dotyczące ich serwisu. Mowa zarówno o konserwacjach wszystkich wymienionych urządzeń, jak i o ich ponownej kalibracji oraz oczywiście o naprawach. Te mogą odbywać się z wykorzystaniem wysokiej klasy części zamiennych w klasie OEM (tj. jakość producenta oryginalnego wyposażenia), części używanych i regenerowanych, a także tych oryginalnych. W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się dostawcy podzespołów marek PEMAT, Teka BHS Elba, BIBKO oraz LIEBHERR. Czego najczęściej dotyczą zaś naprawy i konserwacje węzłów betoniarskich?

Pracownie obsługujące na zlecenie węzły o małej lub dużej produktywności, najczęściej serwisują w nich maszyny do produkcji betonu, pneumatykę i hydraulikę, a także konstrukcje stalowe, w tym te wsporcze. Okresowej wymiany wymagają też czujniki, filtry oraz osprzęt do silosów czy mieszadeł. Najlepsze pracownie serwisowe dbają zatem o to, by węzły betoniarskie nie miały przestojów produkcyjnych – również zimą – a także, by były ergonomiczne w użytkowaniu. Firmy takie pomagają swoim klientom rozwijać biznes i zdobywać lokalną konkurencyjność. Ich działania w dużej mierze przekładają się bowiem na produktywność zakładów betoniarskich oraz na tworzenie przez tego typu producentów wysokiej jakości mieszanek betonowych i cementowych.