Inwestycje budowlane podlegają pod wiele przepisów, które nakładają wymagania, między innymi w kwestii ich nadzoru przez odpowiednie instytucje. Jedną z możliwości jest nadzór inwestorski. Konieczność wprowadzenia go może wynikać z prawa budowlanego, jednak wielu inwestorów decyduje się na zlecenie go, nawet gdy prawo tego nie wymaga.

Nadzór inwestorski — prawo czy obowiązek

Nadzór inwestorski może zostać zlecony przez samego inwestora, ale również w niektórych przypadkach, gdy istnieje uzasadniona potrzeba, taką konieczność na niego nałożyć może organ administracyjny wydający pozwolenie na budowę. Takie decyzje zwykle wydawane są z uwagi na duży stopień skomplikowania projektu i robót koniecznych do jego wykonania, ale także możliwym wpływem inwestycji na stan środowiska.

Obowiązek ustanowienia nadzoru budowlanego jest konieczny między innymi przy:

  • budowie budynków użyteczności publicznej lub zamieszkania zbiorowego, których kubatura przekracza 2500 m3;
  • przebudowie, renowacji, czy też rekonstrukcjach i remontach budynków, które zostały uznane za zabytki;
  • budowli mostów, wiaduktów itp.;
  • budowie rurociągów ciepłowniczych, wodociągowych i innych służących do transportu surowców uznawanych za niebezpieczne.

Prawo budowlane wyróżnia szczegółowo sytuacje, w których nadzór inwestorski jest konieczny. Jednak w sytuacjach, gdy nie jest to odgórnie nakazane, często ze względu na ułatwienie sobie całego procesu budowlanego, poleca się zlecenie takiego nadzoru specjalistom. Wsparcie fachowców często okazuje się niezastąpione ze względu na przeniesienie części obowiązków z ramion inwestora.

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

Nadzór inwestorski to przede wszystkim przejęcie roli inwestora na miejscu budowy. Dzięki rozległej wiedzy i doświadczeniu specjaliści mogą pełnić funkcję reprezentanta na placu, jednocześnie dbając o weryfikację poprawności wykonywania każdego z etapów prac. Upewniają się co do jakości realizacji i zgodności jej ze wstępnym projektem, a także uczestniczą w odbiorach robót budowlanych, odbiorach technicznych instalacji i wiele więcej.

Dokładny zakres prac i obowiązków wykonywanych przez nadzór może zostać ustalony indywidualnie zgodnie z zapotrzebowaniem inwestora. Specjaliści mogą uczestniczyć w procesie doradztwa i wyboru wykonawców, a nawet materiałów, które zostaną wykorzystane podczas realizacji.

Powierzenie firmie zewnętrznej, takiej jak A&K Konstrukcje nadzoru budowlanego może być dużym odciążeniem dla inwestora. Ominie go konieczność regularnych wizyt na placu budowy, a także bieżącej weryfikacji postępów i jakości pracy.