Inwestor, który nie posiada wiedzy budowlanej, zawsze powinien ustanowić inspektorów nadzoru budowlanego. Może to być jeden specjalista bądź też grupa doświadczonych inspektorów – praktyków w poszczególnych branżach, którzy zadbają o pomyślną realizację inwestycji. Inspektorzy nadzoru inwestorskiego z należytą starannością zobowiązani są bowiem do reprezentowania swojego klienta na placu budowy.

Czym jest nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski nie jest zbieżny z funkcją kierownika budowy. Nie należy go również łączyć z obowiązkami inspektora nadzoru budowlanego powołanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego lub Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jakie są zatem różnice między tymi profesjami? Kierownik budowy to osoba odpowiadająca za prawidłowe wykonywanie założeń projektu – realizację budowy. Zarządza on zatem zespołem wykonawców i podwykonawców. Inspektor nadzoru na budowie powołany przez inwestora zaś reprezentuje inwestora na budowie. Jest on zatem jego swoistą „prawą ręką” oraz doradcą.

Kiedy warto powołać nadzorcę inwestorskiego?

Kiedy zaś należy przy inwestycji ustanawiać inspektorów nadzoru inwestorskiego? Najczęściej jest to wymóg stawiany w wydawanym pozwoleniu na budowę lub rzadziej decyzja indywidualna inwestora, który dobrowolnie podejmuje współpracę z określonymi specjalistami. Celem kooperacji jest zaś zapewnianie odpowiedniego zabezpieczenia interesów przy realizacji budowy. Inwestor dzięki ustanowionym na budowie inspektorom nadzoru wie, jak przebiega budowa i jest pewien iż roboty są wykonywane zgodnie ze sztuka budowlaną a zastosowane materiały posiadają odpowiednie atesty, a także może liczyć na wsparcie przy ewentualnych problemach i przy optymalizacji kosztorysu. Nie musi on dzięki temu posiadać ani wiedzy prawnej, ani technicznej.

Dbanie o prawidłowy przebieg inwestycji

Nadzór inwestorski ustanowiony przez inwestora reprezentuje na budowie inwestora i to on zajmuje się zabezpieczeniem jego interesów. Funkcja inspektorów nadzoru budowlanego polega zatem na monitorowania przebiegu prac tak, by były wykonywane według przyjętych umów, projektów, zgodnie z przyjętymi harmonogramami oraz przepisami prawa, w tym wydanych pozwoleń na budowę. Podczas nadzoru oceniana jest skuteczność wykonawców, a w razie nieprawidłowości wskazywane są im elementy wymagające poprawek. Inspektorzy mają zatem możliwość proponowania własnych zoptymalizowanych rozwiązań, które uzgodnione muszą być z inwestorem. Osoba pełniąca funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego jest zatem łącznikiem między zleceniodawcą a wykonawcami.

Co jeszcze należy do jego obowiązków? Powinien on bezsprzecznie kontrolować jakość dostarczanych materiałów budowlanych. Inspektorzy nadzoru dokonują wpisów do dziennika budowy oraz uczestniczą w odbiorach wszystkich robót oraz przeprowadzanych próbach. To oni mają potwierdzać inwestorowi fakt wykonania danych robót wraz z usuwaniem wykrytych wad, a w szczególnych przypadkach przy stwierdzeniu nieprawidłowości mogą wstrzymać prowadzenie robót na budowie.

Gdzie szukać inspektorów nadzoru budowlanego?

Inspektorami nadzoru inwestorskiego mogą być osoby z dużym doświadczeniem i praktyką w swojej branży, posiadający odpowiednie kierunkowe wykształcenie oraz  uprawnienia budowlane wraz z przynależnością do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Osoby z takimi kompetencjami zatrudnia Zakład Projektowania, Nadzoru i Wycen NOWEL w Koszalinie, który posiada również doświadczonego specjalistę dokonującego wycen nieruchomości na potrzeby banków, urzędów skarbowych, sądów, sprzedaży i kupna - rzeczoznawcę majątkowego mgr inż. Wojciecha Nowackiego.

Wycena inwestycji

Szczególny zakres prac, które może zapewnić rzeczoznawca majątkowy i to już w fazie planowania oraz projektowania inwestycji, jest wycena nieruchomości. Dbanie o korzystny bilans finansowy inwestora to zatem ważna część zadań w trakcie planowania inwestycji. Specjalista z uprawnieniami rzeczoznawcy majątkowego może określić zakładany zysk z projektowanej inwestycji.

Obecnie nie ma zatem inwestycji, przy której współpraca z rzeczoznawcą majątkowym byłaby niepotrzebna. Tacy specjaliści pomagają zoptymalizować budżet, pomagając w wyborze optymalnej działki pod budowę domu czy pod obiekt komercyjny. Podkreślić przy tym należy to, że rzeczoznawca majątkowy pracując na zlecenie inwestora w każdym przypadku wykonywania wycen musi kierować się obowiązującymi przepisami prawa oraz standardami branżowymi. Istotna jest bezstronność przy wyliczaniu szacunkowych wartości na podstawie jasno wskazanych w operacie szacunkowym czynników.