Bliskiej osobie po zejściu z tego świata stawiamy nagrobek. Chcemy uczcić jej pamięć. Na nagrobek najczęściej wybieramy granit, bo jest najtrwalszym kamieniem, więc wytrzymałym na warunki atmosferyczne. Występuje w wielu kolorach i wzorach. Granit pomimo swojej twardości, bez problemu poddaje się obróbce. Jest łatwy w utrzymaniu i nie ulega dużym zabrudzeniom.

Zalety granitu

Granit jako kamień świetnie sprawdza się w każdym miejscu. Przyjął się na cmentarzach ze względu na swoje walory z kilku powodów:

  • odporny na zarysowania, a dzięki zawartości kwarcu, na ścieranie,

  • łatwy i tani w utrzymaniu

  • dobrze się prezentuje

  • odporny na deszcz, mróz, śnieg i wysoką temperaturę

  • wodoodporny, nie wchłania wody

  • duży wybór kolorów jak np.: szary, czarny, białoróżowy, brązowy, zielony i czerwony.

Renowacja nagrobka lub pomnika

Nagrobek z granitu, choć jest trwały i odporny, może ulec zniszczeniu mechanicznemu. W takiej sytuacji musimy go oddać do renowacji, którą zajmuje się zakład kamieniarski. Nagrobek jest demontowany i zawożony do kamieniarza, który odcina uszkodzony fragment nagrobka czy pomnika. Poleruje też płytę i wykonuje nowe napisy, żeby wyglądał jak nowy. Ponownie montuje i tak naprawdę uzyskujemy nowy pomnik, który będzie się ładnie prezentował. Kamieniarz zaimpregnuje płytę nagrobną, co pozwoli przez kolejne lata, utrzymać ją w należytym stanie.

Czyszczenie nagrobka

Nagrobek, napisy i zdjęcie zmarłego myjemy gąbką lub szmatką, zamoczoną w zwykłej wodzie z płynem do naczyń. Niczym nie szorujemy i unikamy wszelkich żrących środków, żeby nie uszkodzić płyty. Jeśli na nagrobku wyleje się wosk, po wyschnięciu, delikatnie go usuwamy. Zapominamy o nożykach i ostrych narzędziach, bo uszkodzimy płytę. Plamę usuniemy środkiem do granitu, ale zadrapanie zostanie na zawsze. Najlepiej umieścić podkładki pod znicze, żeby uniknąć takich sytuacji.

Usługi w zakładzie kamieniarskim

Zakład kamieniarski zajmuje się przetwarzaniem kamienia naturalnego. Wykonuje głównie nagrobki: pojedyncze, podwójne, urnowe, wzory tablic, krzyże, napisy oraz blaty kuchenne i łazienkowe; parapety, schody, płytki, kominki oraz kostkę granitową.

Oferuje także szeroką gamę produktów do pielęgnacji i konserwacji wyrobów z kamienia naturalnego.

Produkcją nagrobków zajmuje się firma „Kambet- granit" w Przylesiu 33, woj. opolskie. Pomniki i nagrobki wykonuje według projektów klientów. Można też wybrać kolor i wzór.