Prace budowlane związane z elewacjami budynków lub też ich wnętrzami posiadającymi bardzo wysokie pomieszczenia wymagają zastosowania specjalnych konstrukcji w postaci rusztowań. W zależności od potrzeb oraz rodzaju montażu rusztowania dzielą się na kilka rodzajów, zatem poznajmy najważniejsze z nich. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rusztowań.

Rusztowanie warszawskie (kolumnowe)

Jest to rusztowanie, które składa się z kilku podstawowych elementów takich, jak stalowe rury (pionowe i poziome) posiadające około 35 mm średnicy, które łączone są ze sobą poprzez spawanie oraz oczywiście mostka po którym chodzą osoby wykonujące prace budowlane. Rusztowania tego typu możemy łączyć ze sobą, by tworzyć wyższe konstrukcje umożliwiające prace na naprawdę dużych wysokościach jednakże najczęściej stosuje się je po prostu do wykonywania prac na poziomie pierwszego piętra.

Rusztowanie modułowe

Są to zazwyczaj bardzo wysokie, wolnostojące konstrukcje, których budowa oparta jest na budowie modułowej. Oznacza to mniej więcej tyle, że rusztowanie to składa się z kilku takich samych konstrukcji, które łączone są ze sobą mniej więcej co 50 centymetrów, a wykorzystuje się je między innymi przy pracach związanych z budową scen koncertowych, remontami wież kościelnych czy też obiektów przemysłowych.

Rusztowanie jezdne

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj bardzo ciekawego rusztowania z tego względu, iż wyposażone jest ono w specjalne kółka, dzięki którym nie musimy ciągle montować rusztowania, gdy mamy do wykonania prace na nieco większej powierzchni. Rusztowania te sprawdzają się zawsze w miejscach, gdzie jest bardzo stabilna i równa powierzchnia.

Rusztowanie kozłowe

Jest to typ stosunkowo niskiego, nieprzekraczającego 2,5 metra wysokości rusztowania, które składa się oczywiście z pomostu oraz dwóch specjalnych podpór nazywanych popularnie kozłami. Rusztowania te sprawdzają się zarówno do prac elewacyjnych związanych z niskimi budynkami (np. garaże) jak i wnętrzami tych budynków.

Rusztowania stojakowe

Jest to bardzo wytrzymałe rusztowanie, którego wysokość sięga zazwyczaj około 30 metrów. Jego budowa jest oparta między innymi na specjalnych podporach oraz oczywiście stalowych rurach, mostkach oraz drabinkach, które umożliwiają swobodne poruszanie się po tej konstrukcji. Najczęściej ten typ rusztowań spotyka się w trakcie przeprowadzania prac ociepleniowych w blokach mieszkalnych lub innych obiektach budowlanych.

Rusztowanie hybrydowe (specjalne)

Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, jeżeli chodzi o rusztowania, ponieważ ten typ umożliwia nam połączenie kilku rodzajów rusztowań ze sobą tak, by można było przeprowadzić wszystkie prace budowlano-remontowe w każdym typie obiektu, który posiada nietypowe, często różniące się od siebie w wielu miejscach konstrukcji kształty.

Skąd możemy wziąć rusztowanie?

Wysokiej klasy rusztowania różnego typu możemy wypożyczyć w sprawdzonej firmie Sigma, której pracownicy posiadają bardzo bogate doświadczenie i pomogą nam również w ich bardzo bezpiecznym montażu.