Miejscem gdzie najłatwiej gromadzi się woda powodująca zawilgocenie budynku a zwłaszcza stropów i ścian ostatniej kondygnacji jest dach. W takich przypadkach należy usunąć przyczyny zastoju lub przecieku wody a następnie osuszyć zawilgocone elementy. Gromadząca się wilgoć wewnątrz pomieszczeń może być przyczyną pojawiania się pleśni i grzybów, co z kolei może prowadzić do niebezpiecznych chorób układu oddechowego.

Nieszczelności i zawilgocenia dachów

Najczęstszą przyczyną przenikania wody do budynku przez dach jest nieprawidłowo zaprojektowana lub wadliwie wykonana konstrukcja. Szczególnie stropodachy o płaskiej budowie z błędnie zaplanowanym systemem odprowadzania wody są idealnym miejscem gromadzenia się opadów lub roztopów z zalegającego śniegu. Powodem zastoju wody na dachu może być również niedrożny system odprowadzania deszczówki. Niedokładnie oczyszczone rynny lub niedrożne rury spustowe powodują zastoje. Woda do budynku może przedostawać się także na skutek źle wykonanej lub uszkodzonej izolacji dachowej. Zlokalizowane nieszczelności należy jak najszybciej zlikwidować a dach osuszyć. Nie usuwane długotrwałe zacieki, których przyczyną jest nieszczelny dach mogą powodować stopniowe zawilgacanie ścian na całej wysokości budynku. Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna dla konstrukcji obiektu. Elementy drewniane pod wpływem wilgoci zaczynają rozmiękać, pęcznieć i gnić, zaś stalowe takie jak zbrojenia stropów czy wieńcy zaczynają korodować. W dalszej konsekwencji może to niekorzystnie wpływać na pracę części nośnych budynku. Zawilgocenie pomieszczeń ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Obecność pleśni i grzybów w otoczeniu jest częstą przyczyną wielu chorób takich jak alergie czy w dalszej konsekwencji astma.

Przyczyny zawilgocenia ścian i stropów

Zawilgocenie ścian budynku może nastąpić na skutek nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Rury z wodą znajdują się wewnątrz ścian kuchni czy łazienek, zazwyczaj dodatkowo pokrywanych glazurą lub terakotą. Dlatego też wszelkie zacieki są w początkowej fazie niewidoczne. Dopiero pojawienie się plam wilgoci na ścianach lub sufitach sąsiadujących pomieszczeń świadczy o powstałej awarii. Woda do budynku może przedostawać się również przez ściany piwnic. Źle zaprojektowana lub uszkodzona izolacja przeciwwilgociowa fundamentów oraz ścian piwnicy jest najczęstszą przyczyną pojawiania się wilgoci na najniższej kondygnacji. Powodem może być również podnoszący się poziom wód gruntowych lub powodzie czy podtopienia. Z racji tego, że piwnice najczęściej nie są ogrzewane, pomieszczenia te nie mają możliwości wyschnąć samoistnie. W takim wypadku należy skorzystać z pomocy certyfikowanych fachowców takich jak pracownicy firmy Dry Touch, którzy świadczą usługi kompleksowego osuszania budynków. Prace wykonywane są zarówno w domach jednorodzinnych jak i wielkopowierzchniowych placówkach takich jak szkoły, szpitale czy zakłady pracy. Oferta obejmuje również wykrywanie niewidocznych przecieków. Nieszczelności dachów i tarasów są znajdowane poprzez wykonanie prób dymowych. Nowoczesne, atestowane urządzenia osuszające pracują praktycznie bezobsługowo. Cechują się niskim poborem energii elektrycznej i wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Wśród usług znajduje się również odgrzybianie i ozonowanie pomieszczeń.