Agregaty chłodnicze to urządzenia dające możliwość utrzymywania niskich temperatur np. we wnętrzach naczep służących do przewozu produktów spożywczych. Uszkodzenie agregatu powoduje m.in. problematyczny spadek jego wydajności. Z tego względu bardzo istotne jest przeprowadzenie szybkiej i skutecznej naprawy. Jakie są najczęstsze usterki agregatów chłodniczych i czy można je wyeliminować w krótkim czasie?

Zanieczyszczenia podzespołów agregatów

Intensywnie eksploatowane agregaty chłodnicze narażone są na osadzanie się w ich wnętrzu rozmaitych zanieczyszczeń. To właśnie one są jedną z głównych przyczyn znacznego spadku efektywności urządzeń tego typu. Parowniki i skraplacze, będące kluczowymi podzespołami agregatów chłodniczych, muszą wykazywać maksymalną drożność i sprawność. Ich parametry techniczne obniżają się wraz z nawarstwiającymi się wewnątrz komponentów zanieczyszczeniami. Rozwiązaniem jest zlecenie czyszczenia agregatu specjalistycznej firmie, takie jak np. Frigo-Trans.

Usługi związane z naprawą agregatów chłodniczych to również diagnozowanie problemów z niewłaściwym temperaturą wejściową wody. Nie może być ona bowiem zbyt wysoka – uniemożliwi to uzyskanie pożądanych warunków dzięki urządzeniu. Do najczęściej przytrafiających się usterek agregatów chłodniczych zaliczają się również nieprawidłowości w zakresach ciśnienia czynnika chłodniczego. Przy określaniu przyczyny niskiej wydajności lub całkowitym braku pracy urządzenia, diagnozą nierzadko jest problem ze swobodnym przepływem wody przez parownik. Jakie są tego przyczyny i czy możliwa jest w tym wypadku naprawa?

Kłopotliwy brak przepływu wody w agregacie

Woda jest jednym z najważniejszych elementów agregatów chłodniczych. Do prawidłowego ich funkcjonowania musi ona pozostawać w odpowiednio niskiej temperaturze, zapewniając skuteczne schłodzenie wnętrza. Źle przeprowadzone odpowietrzenie po pierwszym uruchomieniu lub naprawie agregatu chłodniczego może skutkować właśnie brakiem przepływu wody w urządzeniu. Usterka ta jest stosunkowo łatwa do usunięcia, czym zająć się jednak powinien serwis agregatów.

Specjaliści działający w tej branży będą w stanie zająć się urządzeniami chłodniczymi, których uruchomienie jest niemożliwe ze względu na pojawiające się alarmy. Informują one najczęściej o wymienionych już usterkach, ale nierzadko dodatkowo należy je w sposób odpowiedni wykasować. W wielu przypadkach dopiero po usunięciu alertu agregat chłodniczy będzie w stanie zagwarantować pełną sprawność, tworząc odpowiednie warunki np. do przewozu produktów spożywczych.