Terenem zieleni w miejscu publicznym jest np. skwer lub park. Stale postępująca urbanizacja wymusza na miastach organizowanie kolejnych form przestrzeni zielonej, takich jak np. ogrody na dachach budynków lub zieleń wertykalna, która jest pionowym ogrodem, jaki umieszczono wewnątrz i na zewnątrz danego zabudowania. Czy wiesz, że podczas projektowania zieleni należy przestrzegać określonych zasad? Chcesz wiedzieć, jakich? Czytaj dalej!

O czym należy pamiętać, projektując teren zieleni w miejscu publicznym?

Projektowanie zieleni wymaga zapoznania się z opiniami fachowców, uzyskaniem licznych decyzji i pozwoleń oraz przeprowadzenia ekspertyzy dendrologicznej. Gdańsk jest miastem, gdzie można skorzystać z usług profesjonalistów w tym zakresie, np. w Pracowni projektowej Magdaleny Loose. Specjalista przygotuje rysunki, opisy i tabele przedmiarowe, dzięki czemu można precyzyjnie określić niezbędny budżet i zaplanować harmonogram prac. Istotne są takie informacje jak:

  • opis roślin, ich potrzeby i parametry (np. wymiary)

  • schemat i metoda zasadzenia

  • lista niezbędnych materiałów

  • sposoby zabezpieczenia obecnych roślin

  • sposób pielęgnacji nowych roślin

W projekcie kompozycji roślinnej należy uwzględnić cieki wodne, cechy instalacji elektrycznej, oświetlenia, sieci uzbrojenia podziemnego, architektury małej oraz ciągi komunikacyjne.

Trzy główne zasady przy projektowaniu zieleni

Projektowanie terenów zieleni powinno odbywać się zgodnie z trzema głównymi zasadami:

  • Uwzględniając potrzeby użytkowników — przestrzeń będzie służyć licznemu gronu osób, dlatego powinna być funkcjonalna.

  • Uwzględniając ograniczenia przyrodnicze — należy zapoznać się ze specyfiką danego obszaru. Istotne są aspekty techniczne.

  • Uwzględniając aspekty estetyczne — teren zieleni jest miejscem odpoczynku.

Praktycznym rozwiązaniem jest wybór roślin prostych w pielęgnacji.

W jaki sposób skutecznie wykonać projekt terenu zieleni?

Podstawą są warunki użytkowe, finansowe i przyrodnicze. Dobrze dobrana roślinność zapewni poprawę jakości wdychanego powietrza. Zastosowanie konkretnych gatunków zależy od cech wody, gleby, powietrza i mikroklimatu przestrzeni publicznej, co determinuje rozwój rośliny i przebieg fotosyntezy, a także od funkcji terenu i jego zabudowy. Inne gatunki sprawdzą się w przypadku parków, inne przy trasie komunikacyjnej.