Jeżeli wziąć pod uwagę kontekst historyczny, to ceramiczne pokrycia dachowe cieszą się ogromną popularnością w zasadzie od tysięcy lat. Choć oczywiście na przestrzeni wieków technologia produkcji uległa znaczącym zmianom i unowocześnieniu, nie zmienił się materiał zasadniczy. Wypalana glina wciąż jest i najprawdopodobniej jeszcze długo będzie najlepszym i przede wszystkim najtrwalszym rozwiązaniem. Co warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych?

Ceramika na dachu – trwałość

Niezaprzeczalnym atutem wszystkich dachówek ceramicznych jest ich wyjątkowa trwałość. Szczególnie jeśli chodzi o wpływ często bardzo wymagających warunków atmosferycznych, panujących w naszym kraju. Klientom jednak nie zawsze chodzi o wytrzymałość mechaniczną. Wszyscy handlowcy, pracujący w branży dachowej, bardzo często spotykają się z bardzo konkretnym pytaniem. Jakim? Inwestorzy pytają o to, czy dachówka zajdzie mchem lub innego rodzaju porostami. Pytanie jednak nie powinno brzmieć „czy”, ale „kiedy”. Każdy, kto ma wiele wspólnego z branżą dachowa, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że osady na stronie północnej dachu i tak się pojawią. Niemniej jednak proces ten można znacząco ograniczyć i odłożyć w czasie. W jaki sposób? Wystarczy zdecydować się na dachówkę glazurowaną, na której poza standardową warstwą angoby, zastosowano jeszcze szlachetny, połyskujący kwarc, czyli popularną glazurę. Czy takie rozwiązanie ma tylko plusy? Okazuje się, że do nie końca. Po pierwsze dachówka glazurowana jest odczuwalnie droższa, a poza tym, szczególnie podczas silnego nasłonecznienia, dach traci swoje właściwości kolorystyczne, ponieważ widoczny jest jedynie błysk odbicia promieni słonecznych. Klienci mogą zdecydować się również na dachówki matowe. W tym przypadku głębia koloru zachowana jest zawsze, aczkolwiek efekt porastania mchem może pojawić się nawet kilka lat szybciej. Co jeszcze warto wiedzieć o dachówce ceramicznej?

Dachówka ceramiczna- różnorodność kształtów

Zastosowanie na swoim dachu dachówki ceramicznej, stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację wizualną. To właśnie ceramika występuję w największej gamie kształtów. O czym konkretnie mowa? Standardowym rozwiązaniem są tzw. holenderki płaskie, czyli dachówki z jedną falą. Prezentują się one bardzo dobrze, zarówno na dachach wielospadowych, jak i na prostych dwuspadach. W tej kategorii bardzo doby stosunek ceny do jakości oferuje firma Roben. Jeżeli zaś chodzi o popularne przez przynajmniej ostatnie 3 lata dachówki płaskie, to w ich przypadku zdecydowanie warto postawić na najwyższą jakość, co niestety wiązało się będzie z większymi wydatkami. Niemniej jednak, dachówki płaskie z niższej półki mają dość poważny problem z trzymaniem wymiaru dolnej krawędzi, co nie wygląda najlepiej na całości pokrycia. Choć efekt ten można nieco zgubić, układając dachówkę na tzw. mijankę, nie zmienia to jednak faktu, iż najlepszymi dachówkami płaskimi, dostępnymi na rynku są obecnie modele Turmalin i Actua10. Fani rozwiązań klasycznych wciąż mogą oczywiście zdecydować się na karpiówkę, układaną zarówno w łuskę, jak i koronkę. W razie wątpliwości co do tego, jaka dachówka najlepiej będzie prezentowała się na naszym dachu, warto skorzystać z usług pracowników najlepszych hurtowni dachowych. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Cermet, która od lat zapewnia inwestorom łatwy dostęp do najwyższej jakości materiałów na pokrycie dachu. W rozbudowanej ofercie wszyscy zainteresowani odnajdą również okna połaciowe, rynny oraz często niedoceniane obróbki blacharskie.