Ciężkie maszyny budowlane wykonują pracę, która zapewnia ciągłość produkcji, wpływa na wynik finansowy oraz ogólną efektywność działań firmy. Każde przedsiębiorstwo, dysponujące ciężkim sprzętem, prędzej czy później stanie przed dylematem, czy regenerować, naprawiać, czy może wymieniać uszkodzoną maszynę. Razem ze specjalistami z firmy Eko-Bud sprawdzimy, jakie korzyści niesie za sobą każde rozwiązanie.

Reguła 50/50 – na czym polega?

Reguła 50/50 mówi, że wymiana nie jest konieczna, dopóki kwota za naprawę maszyny nie przekroczy połowy sumy żądanej za sprzęt zastępczy. Sumaryczne koszty powinny obejmować zarówno robociznę, jak i cenę zakupu części. Korzystając z oferty dobrej firmy sprzedającej zamienniki, takiej jak Eko-Bud, można poczynić bardzo duże oszczędności w stosunku do zakupu części oryginalnych. Świetnie wyszkoleni pracownicy po podaniu numeru maszyny dobiorą odpowiednie części zamienne.
 Opłacalna formuła biznesowa zależy w dużej mierze od skutecznego zarządzania i eksploatacji sprzętu. Priorytetem dla każdego przedsiębiorcy jest zrobienie wszystkiego, co pozwoli zaoszczędzić najwięcej pieniędzy w chwili obecnej, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa lub jakości produkcji. W większości przypadków bardziej ekonomiczna jest przebudowa, naprawa i konserwacja dużego sprzętu niż zakup nowego. Korzystając z wiedzy wykwalifikowanych serwisantów z Eko-Bud, można dobrać budżetowy sprzęt, którego sprawność dorównuje całkowicie nowym maszynom.

Kiedy kupować nową maszynę?

Specjaliści z firmy Eko-Bud twierdzą, że wymiana maszyny jest rekomendowana tylko wtedy, gdy miesięczne koszty przebudowy lub napraw przekraczają koszty potencjalnej nowej jednostki. 

Zakładanie, że sprzęt zawiedzie tylko dlatego, że jest stary, jest błędnym przekonaniem. Dlaczego? Ponieważ dobrze dobrane części zamienne są w stanie przywrócić mechanizm do pełnej sprawności mówi technik z Eko-Bud.
 Punkt awarii zależy od wielu zmiennych unikalnych dla każdego urządzenia.
 Przykładowo, pojazdy kołowe, ciężko użytkowane w kopalniach przez nieprzeszkolonych pracowników, niepoddawane odpowiedniej konserwacji, będą ujawniały problemy techniczne na długo przed osiągnięciem przewidywanego okresu użytkowania. Z kolei maszyny, które nie są regularnie eksploatowane (lub mało intensywnie), a właściciele przestrzegają zasad  eksploatacji zgodnie z sugerowanymi wytycznymi, prawdopodobnie przekroczą oczekiwaną długość życia.