Narzędzia niezbędne podczas wykańczania domu lub mieszkania to nie tylko popularne elektronarzędzia – do niektórych prac niezbędne będą podstawowe przybory ręczne, takie jak packi, kielnie, szpachelki, wałki i przecinaki. Przystępując do remontu, warto mieć w zanadrzu cały arsenał przydatnych akcesoriów. Podpowiadamy, jak przygotować domowy warsztat na prace wykończeniowe.

Co powinno znaleźć się w domowym warsztacie?

Warsztat każdego majsterkowicza powinien być wyposażony w młotek, poziomicę, kombinerki, śrubokręty, zwijaną miarkę, wielofunkcyjny pistolet do nakładania różnych mas w tubach, nożyki z wymiennymi ostrzami i zestaw kluczy o kilku rozmiarach. Oczywiście jest to tylko lista podstawowych akcesoriów, które przydają się na co dzień, na przykład przy drobnych naprawach. Przystępując do prac wykończeniowych, arsenał warto poszerzyć. Warsztat majsterkowicza można wyposażyć przez internet. Hurtownia budowlana Fudal prowadzi sprzedaż zarówno hurtową, jak i detaliczną. W asortymencie sklepu internetowego zapatrzeć się można także najpotrzebniejsze materiały.

Jakie narzędzia ręczne są niezbędne do prac wykończeniowych?

Do podstawowych narzędzi budowlano-wykończeniowych należą pace, które służą do rozprowadzania zapraw i wygładzania powierzchni. Na rynku dostępne są pace ząbkowane idealne do nakładania zapraw klejących, styropianowe przydatne przy aplikacji tynku oraz plastikowe z gumą, które są niezastąpione przy fugowaniu. Z kolei do wygładzania powierzchni przydać się mogą pace do papieru ściernego. Oprócz pac warto kupić także kielnie, które mogą służyć do nakładania fug oraz zapraw murarskich.

Przy remoncie i wykańczaniu wnętrz koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zestaw szpachelek, które służą do wygładzania powierzchni i szpachlowania ścian, a także usuwania starych powłok lakierniczych i tapet. Przydać się mogą również mieszadła, czyli końcówki do wiertarek. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób przygotujemy farbę do malowania lub zaprawę klejącą o pożądanej gęstości. Warto kupić także przecinaki do cięcia i rozłupywania różnych materiałów oraz łomy, które mogą przydać się do wyciągania gwoździ lub zrywania podłóg. Oprócz tego w arsenale majsterkowicza nie może zabraknąć rysików, które służą do znakowania i punktowania miejsc przecięcia lub wyznaczania linii w celu wycięcia określonego kształtu. Poza tym przystępując do remontu, trzeba zaopatrzyć się w zestaw wiaderek, pędzli, wałków i akcesoriów malarskich.