Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to nasada kominowa – najprościej rzecz ujmując – jest urządzeniem opracowanym z myślą o poprawie funkcjonowania instalacji wentylacji grawitacyjnej. Nasady tego typu montuje się na szycie komina, a dobrze dobrany produkt pozwala zwiększyć stabilność ciągu w kominku, a także istotnie wpłynąć na stały poziom wymiany powietrza w instalacji. Z jakimi jeszcze informacjami powinni zapoznać się inwestorzy?

Regulacje prawne – kiedy nasada jest obowiązkowa?


Choć wstępnie może nie wydawać się to tak oczywiste, ale kwestie dotyczące nasad kominowych są z technicznego punktu widzenia na tyle istotne, że ewentualna konieczność ich wykorzystania została uregulowana przez przepisy obowiązującego prawa. Mowa tutaj oczywiście o Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., które dotyczy warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To właśnie z tych zapisów inwestorzy mogą dowiedzieć się, iż obowiązek montażu nasad kominowych spoczywa na właścicielach obiektów zlokalizowanych w II oraz III strefie obciążenia wiatrem.

Ich zastosowanie ma przede wszystkim na celu uniknięcie bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której wskutek oddziałujących warunków atmosferycznych, doszłoby do zjawiska odwrócenia ciągu. Prawo zastrzega również, że nasady kominowe, należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego czynniki takie jak położenie budynków i lokalne warunki topograficzne. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są najczęściej spotykane rodzaje nasad?


Nasady kominowe dzieli się na stałe, samonastawne oraz obrotowe. Jeżeli chodzi o urządzenia z pierwszej kategorii, to wykorzystują one energię kinetyczną wiatru do wytworzenia podciśnienia w przewodzie kominowym. Nie zmieniają swego położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Nasady te swoje działanie opierają na zjawisku pojawienia się podciśnienia po stronie zawietrznej przesłony opływanej przez wiatr. Ich największymi zaletami są przede wszystkim  prosta, niezawodna konstrukcja oraz niska cena. Natomiast w przypadku nasad samonastawnych oraz obrotowych, mamy do czynienia z działaniem polegającym na wykorzystaniu energii wiatru w sposób dynamiczny.

Wiejący wiatr wprawia elementy ruchome nasad w ruch obrotowy. Największymi korzyściami wynikającymi z tego rozwiązania są wysokie parametry wydajnościowe, estetyczny i przyciągający wzrok wygląd oraz niezależność od siły i kierunku wiatru. W razie wątpliwości co do tego, jaką nasadę wybrać, warto poprosić o pomoc doświadczonych specjalistów z firmy Komin-Stal, którzy zajmą się kompleksową realizacją zlecenia. Wszyscy klienci mogą tutaj liczyć nie tylko na rzetelną atmosferę współpracy, ale także na przedstawienie dostępnych opcji, przygotowanie wyceny i profesjonalny montaż.