Jeżeli na dachu Twojego domu lub budynków gospodarczych znajduje się eternit, jesteś zobowiązany do jego usunięcia. Co prawda, z prawnego punktu widzenia, ostateczny termin na pozbycie się tego typu pokryć dachowych upływa w 2032 roku, szkodliwość tego materiału jest jednak tak wielka, że warto się go pozbyć jak najszybciej. Dlaczego azbest jest niebezpieczny i jak go usunąć?
Dlaczego azbest jest niebezpieczny?
Od 1997 roku w Polsce zabrania się produkcji wyrobów, w których składzie znalazłoby się więcej niż 0,1% azbestu. Ten fakt wynika z ogromnej szkodliwości tej substancji. To jeden z najbardziej niebezpiecznych czynników rakotwórczych. Materiał jest kruchy i łamliwy, rozszczepia się na włókna kilkudziesięciokrotnie cieńsze niż ludzki włos, a następnie niewidoczne dla oka nitki przedostają się do atmosfery i układu oddechowego człowieka. Osadzają się w naszych płucach, powodując wiele groźnych chorób, takich jak rak płuc, pylica azbestowa czy też międzybłoniak opłucnej.
Największe ryzyko przedostawania się włókien do atmosfery występuje wtedy, gdy dach pokryty eternitem jest naruszony. Kluczowy z tego względu jest również moment usunięcia azbestu, którym mogą zajmować się wyłącznie specjalistyczne ekipy, które są wyposażone w odpowiednią wiedzę oraz w profesjonalny i szczelny sprzęt.
Jak usunąć azbest?
Usunięcie azbestu zaczyna się od znalezienia wykwalifikowanej firmy, która zajmie się likwidacją dachu z eternitu. Takie usługi świadczy firma Dekar-Blach ze Zduńskiej Woli, która może zająć się również wykonaniem nowego pokrycia dachowego. Zanim jednak fachowcy przystąpią do pracy, właściciel budynku musi dopełnić niezbędnych formalności, takich jak powiadomienie powiatowego inspektora sanitarnego, powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego oraz powiatowego inspektoratu pracy. Osoba zobowiązana do przekazania informacji powinna to zrobić przed upływem. 7 dni przed rozpoczęciem prac.
W trosce o dobro sąsiadów warto zawiadomić również osoby, które zamieszkują okoliczne zabudowania. Materiał po demontażu powinien zostać szczelnie zabezpieczony i jak najszybciej zutylizowany. Jeżeli zaś chodzi o koszty usunięcia eternitu z dachu, to koniecznie należy pamiętać o tym, że wiele gmin w swoim budżecie przewidziało miejsca na udzielenie wsparcia finansowego na rzecz likwidacji wyrobów azbestowych.
W świetle prawa na usunięcie azbestu mamy czas do końca 2032 roku, a niezastosowanie się do przepisów będzie groziło wysoką grzywną lub nawet pozbawieniem wolności. Ze względu na nasze zdrowie lepiej jednak zdecydować się na ten krok już dziś.