Jeśli zmagamy się z problemem nadmiaru wilgoci w obiekcie budowlanych, jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu jest drenaż opaskowy. Jego wykonanie warto przemyśleć jeszcze zanim wybudujemy dom, ponieważ w sytuacji, gdy dojdzie do jego zalania, drenaż nie będzie aż tak skuteczny. Montaż drenażu opaskowego warto rozważyć w przypadku budynków podpiwniczonych, które są narażone na działanie wód gruntowych. Z czego złożony jest drenaż i kiedy zdecydować się na jego montaż?

Z jakich elementów składa się drenaż?

Drenaż opaskowy to system złożony z wielu elementów, w tym rur drenarskich oraz studzienek. Obecnie do wykonania rur używa się tworzyw sztucznych. Ważne jest to, aby rury miały pokarbowaną powierzchnię oraz otwory, którymi woda będzie przenikała do środka. Średnica rur drenarskich uzależniona jest między innymi od długości ciągów, a także warunków wodno-gruntowych, jakie panują w danym miejscu. Specjaliści od tego typu prac z firmy Hydraulika Jurzysta Usługi Instalacyjno-Sanitarne Wodkan Co Gaz z Sobolewa w województwie mazowieckim w domach jednorodzinnych najczęściej wykorzystują rury o średnicy 100 mm, które montuje się w wykopach o spadku 0,5%.

Następnie całość zasypuje się żwirem, którego średnica ziaren wynosi mniej więcej 16 – 32 mm. Potem rury drenarskie należy otoczyć włókniną filtracyjną. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie drenażu przed zamuleniem. Z kolei studzienki drenarskie montuje się w miejscach, gdzie dochodzi do załamania rur. W większości przypadków są to narożniki obiektu budowlanego. Studzienki mają za zadanie przejmowanie piasku, jakie spływa razem z wodą. Dzięki temu możliwe jest oczyszczanie poszczególnych odcinków drenażu.

Montaż drenażu opaskowego – kiedy się na to zdecydować?

Wyróżnia się dwa przypadki, kiedy montaż drenażu jest wręcz niezbędny. Pierwszy przypadek dotyczy budynków, które zlokalizowane są w pobliżu nieprzepuszczalnych gruntów, np. gliny. Wtedy nie ma znaczenia, czy stwierdzono w nich obecność wód gruntowych, ponieważ badania poszczególnych warstw gruntu mogą wykazać nieduże sączenie wody, które po wykonaniu wykopu mogą być niewidoczne. To jednak nie oznacza, że w późniejszym czasie ilość wody gruntowej nie wzrośnie. Poziom wody może wzrosnąć w wyniku roztopów śniegu albo intensywnych opadów deszczu.

Drugim przypadkiem, kiedy wskazany jest montaż drenażu opaskowego, jest umiejscowienie obiektu budowlanego na terenie, gdzie znajdują się piaski o dobrej przepuszczalności, a pod nimi są spoiste grunty, np. iły lub glina. Wówczas w czasie roztopów albo opadów deszczu wody gruntowe mogą znajdować się na stropie nieprzepuszczalnych gruntów. Gdy ta warstwa jest stosunkowo płytko i znajduje się nieznacznie głębiej od poziomu posadowienia budynku, wówczas gromadząca się tam woda może sięgać fundamentów. By zamontować drenaż opaskowy, wcześniej trzeba przygotować miejsca, gdzie woda będzie odprowadzana. Przykładem może być kanalizacja deszczowa, rów melioracyjny lub studnie chłonne.drenaż opaskowy, drenaż, montaż drenażu opaskowego, hydraulika, usługi instalacyjno-sanitarne, rury drenarskie, studzienki drenarskie, montaż drenażu, kanalizacja deszczowa, rów melioracyjny, studnie chłonne, instalacje – kompleksowe usługi