Restrykcyjne dyrektywy UE dotyczące urządzeń grzewczych w budynkach, w tym w domach jednorodzinnych narzucają konieczność wymiany starszych pieców zasilanych paliwami stałymi na nowsze urządzenia. Mowa o najbardziej energooszczędnych i proekologicznych pompach ciepła gruntowych lub powietrznych, a także o bardzo sprawnych kotłach piątej klasy na ekogroszek oraz pellet. Czy to jednak jedyne dostępne rozwiązania? Fachowcy z firmy instalatorskiej R-KON z miejscowości Trzebinia zwracają także uwagę na kotły gazowe kondensacyjne. Dlaczego to właśnie na nie warto postawić?

Kotły kondensacyjne i ich uniwersalne zastosowanie

Zanim specjaliści z firmy R-KON wyjaśnią, czym jest kondensacja i dlaczego ma ona duży wpływ na wyniki pracy nowoczesnych kotłów gazowych, warto określić, gdzie takie urządzenia można zamontować. Przede wszystkim piece te dzieli się na te zasilane gazem ziemnym z sieci miejskiej oraz modele spalające gaz LPG podawany ze specjalnego zbiornika umiejscowionego przy budynku. Tym samym kotły gazowe, czy to standardowe, czy kondensacyjne, można z powodzeniem zastosować w lokalu w kamienicy, w domu jednorodzinnym, w mieszkaniu na poddaszu oraz w różnych obiektach przeznaczenia komercyjnego lub publicznego.

Warto też dodać, że piece na gaz mogą być jedno lub dwufunkcyjne, a to oznacza, że mogą produkować energię cieplną dla centralnego ogrzewania lub dla systemu C.O. oraz instalacji c.w.u. (tj. sieć ciepłej wody użytkowej). Fachowcy firmy R-KON dodają, że kotły gazowe występują w wersjach z zamkniętymi oraz otwartymi komorami spalania. W pierwszym przypadku sprzęty te dzięki wyposażeniu w specjalne systemy wentylacyjne nie wymagają budowy kotłowni. Takie pomieszczenie musi być zaś bezsprzecznie przygotowane dla modeli z komorami otwartymi.

3 ważne zalety kotłów kondensacyjnych

Kotły gazowe kondensacyjne święcą na rynku prawdziwe triumfy, co wiąże się z korzyściami ich użytkowania. Specjaliści z firmy instalatorskiej R-KON wyszczególnili zatem trzy najważniejsze zalety takich pieców. Przedstawiają się one w następujący sposób:

  1. Wysoka sprawność kotłów kondensacyjnych – wynosi ona nawet 107%, a możliwe to jest dzięki zjawisku kondensacji. Oznacza to odzyskiwanie energii cieplnej z ochładzanych i skraplanych spalin. Najlepsze wymiennik ciepła kotłów kondensacyjnych pozwalają odzyskiwać nawet kilkanaście procent całkowicie darmowej energii. Odbywa się to też w ekologiczny sposób – spalanie gazu w kotłach kondensacyjnych nie generuje dużej ilości związków niebezpiecznych dla środowiska. Instalatorzy firmy R-KON podkreślają zatem, że kondensacja znacznie podwyższa standard energetyczny pieców.

  2. Zautomatyzowane działanie kotłów gazowych – piece kondensacyjne można zsynchronizować z systemem automatyki budynkowej i domowej, silnie integrując je również z kolektorami słonecznymi, podgrzewaczami wody czy z ogrzewaniem podłogowym. Można nawet sterować nimi przez smartfon oraz wykorzystywać funkcję pogodową. Zarządzanie ich pracą jest zatem bardzo proste.

  3. Brak konieczności przygotowywania kotłowni – oczywiście dla kompaktowych urządzeń z zamkniętą komorą spalania. Sprzęty z otartą komorą mimo konieczności przygotowywania dla nich specjalnego pomieszczenia gwarantują jego czystość. W kotłowni nie ma pyłu oraz innych zanieczyszczeń.

Kotły kondensacyjne? Pompy ciepła? A może piece 5 klasy?

Odpowiedź na pytanie, jakie urządzenie grzewcze wybrać do budynku, nie jest jednoznaczna. Fachowcy z firmy R-KON tłumaczą, że na dobór właściwego sprzętu wpływa wiele czynników: warunki techniczne obiektu, możliwości finansowe inwestora, lokalne ceny paliw, średnie koszty eksploatacyjne, a nawet stosunek użytkowników do kwestii ochrony środowiska. W uproszczeniu można jednak przyjąć, że:

  • Pompy ciepła sprawdzą się w budynkach energooszczędnych w standardzie NF 40 lub pasywnym NF 15, a w szczególności w domach z ogrzewaniem podłogowym i bez wygospodarowanego miejsca dla kotłowni. Wiedzieć trzeba, że pompy zalicza się do najdroższych urządzeń grzewczych, ale także do tych wykonanych w najwyższej klasy energetycznej tj. A++ i A+++.

  • Kotły kondensacyjne gazowe często wybierane są przez inwestorów, dla których technologia kotłów piątej klasy jest za mało zaawansowana i wydajna, a kupno pompy ciepła okazuje się zbyt kosztowne. Piece na gaz to świetny stosunek jakości do ceny oraz gwarancja proekologicznej pracy.

  • Piece piątej klasy najczęściej wykorzystywane są tam, gdzie wcześniej ogrzewanie odbywało się dzięki spalaniu paliw stałych w starszych kotłach. Urządzenia te są znacznie tańsze od pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych, ale też mniej efektywne i mniej proekologiczne. Należy jednak nadmienić, że można je dzisiaj zautomatyzować, a obsługa jest ograniczona do minimum. Wszystko to zasługa podajników retortowych. Zaletą kotłów piątej klasy jest też możliwość spalania różnych materiałów, w tym coraz to bardziej bezpiecznych przy spalaniu odmian biomasy roślinnej.