Okna muszą mieć parapety. Nie ważne jakiej wielkości oraz z jakiego materiału, ale istotne jest to, by parapet był. Podokienniki pełnią bardzo ważną funkcję w obiektach użytkowych. To nie tylko miejsce, półka na kwiatki, to sposób na estetyczne wykończenie okna, oraz ochrona przed zaciekami i zawilgoceniem ścian. Jak dzielimy parapety? O czym trzeba pamiętać przy montażu parapetów wewnętrznych?

Parapet bez tajemnic

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, o czym trzeba pamiętać podczas montażu parapetów wewnętrznych, dobrze jest przypomnieć sobie jaką funkcję pełnią ogólnie parapety. Wydawać by się mogło, że montaż parapetu to nic szczególnego, jednak przyglądając się im bliżej, sprawy zaczynają wyglądać zgoła inaczej. Okazuje się, że brak doświadczenia w pracach montażowo-budowlanych może stanowić pewną przeszkodę w odpowiednim umiejscowieniu parapetu zewnętrznego względem wewnętrznego, bo jak się okazuje, podokienniki występują w dwóch rodzajach. Parapety dzielą się na zewnętrzne wykańczające ścianę przy oknie od zewnątrz pomieszczenia oraz parapety wewnętrzne będące wykończeniem ściany od środka pomieszczenia.

O ile parapet wewnętrzny decyduje w dużej mierze o estetyce, charakterze pomieszczenia, spełnia funkcję dekoracyjno-wykończeniową, o tyle parapet zewnętrzny pełni odrobinę więcej funkcji. Najbezpieczniej jest dobór i montaż parapetów zlecić jednej firmie jak np. firma AMB Babst, zajmująca się sprzedażą okien, parapetów oraz rolet. Firma od wielu lat oferuje parapety wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak PVC, MDF, drewno, aluminium, stal, kamień naturalny oraz konglomeraty. Produkty wyróżniają się wysoką jakością, długą trwałością oraz uniwersalnością. AMB Babst swoją ofertę kieruje do klientów z Poznania i okolic, oferując nie tylko sprzedaż, ale także profesjonalny montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych oraz rolet zewnętrznych

Parapet zewnętrzny również wpływa na estetyczne wykończenie miejsca łączenia okna ze ścianą, ale przede wszystkim chroni tynk przed zaciekami a ściany obiektu przed wilgocią i podtrzymuje konstrukcję okna. Choć wydawać by się mogło, że dobrze zamontowany parapet zewnętrzny podczas montażu okna wystarczy, by cieszyć się ciepłem w domu o każdej porze roku, niestety tak nie jest.

Parapet wewnętrzny zapobiega utracie ciepła z kaloryferów

Złe ustawienie parapetu wewnętrznego oraz nieodpowiedni do charakteru pomieszczenia rozmiar parapetu wewnętrznego może skutkować zaburzeniami cyrkulacji powietrza, trudnościami z jego ogrzaniem. Odległość parapetu od grzejnika nie jest przypadkowa i powinna wynosić między 10 a 20 cm. Umożliwia to zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Montując parapet wewnętrzny, jego głębokość należy dobrać tak, aby podczas montażu wsunąć go pod ościeżnicę okna na głębokość nie mniejszą niż 1 cm. Nie można zapomnieć o wypełnieniu masą uszczelniającą miejsca stylu oraz zaklinowaniu parapetu w otworach wyciętych w ścianach po obu stronach okna na głębokość 3-5 cm. Powoli odchodzi się od popularnego dawnymi czasy sposobu mocowania parapetu do czoła okna, o czym warto pamiętać, zlecając usługę montażu parapetu wewnętrznego.

Podczas montażu parapetu wewnętrznego nie można zapomnieć o właściwym uszczelnieniu miejsc łączenia, styku parapetu wewnętrznego z zewnętrznym. Błędy na tym etapie bądź pominięcie tego kroku skutkować mogą powstaniem tzw. mostka cieplnego, czyli miejsca uciekania ciepła z pomieszczenia, możliwego rozwoju grzyba domowego i pleśni, Wspomniane miejsce styku należy uszczelnić nie zaprawą (jak to robiono dawniej) a masą uszczelniającą w postaci poliuretanowej pianki montażowej. Jak widać, choć montaż parapetu wewnętrznego wydaje się prostą czynnością, istnieje wiele niuansów technicznych, które powodują, że lepiej czynność tą pozostawić specjalistom.