Studnia głębinowa jest jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, które trzeba płacić za korzystanie z wodociągów. Woda podziemna ma wysoką jakość, jednakże należy pamiętać, że wywiercenie studni powyżej 30 metrów głębokości wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia. Warto również rozważyć przeprowadzenie badań, które sprawdzą, czy w danym miejscu można mieć studnię. Sprawdź, czemu firma Zbigniewa Sowińskiego to dobry wybór!
Czym właściwie jest studnia głębinowa i jakie ma ona zalety?
Studnia głębinowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób i pozwala na zaoszczędzenie wielu środków finansowych, gdyż eliminuje się opłaty, które potrzeba uiszczać za korzystanie z wodociągów. Ponadto, stanowi to swoistego rodzaju zabezpieczenie przed przerwami w dostawach wody pitnej, które w przypadku wodociągów zdarzają się niejednokrotne i są wynikiem różnych awarii. Studnia głębinowa pozwala korzystać z zasobów wody gruntowej, która nadaje się przeważnie na głębokości od 15 do 30 metrów, w zależności od ukształtowania terenu i rodzaju gleby. Ma ona postać najczęściej stalowego przewodu rurowego lub pionowego szybu, który łączy warstwę wodonośną z powierzchnią gruntu i umożliwia pobór wody z różną szybkością w zależności od wydajności i mocy pomy zastosowanej w zestawie hydroforowym. Aby pobór wody mógł się odbywać, koniecznie jest jeszcze zaopatrzenie się w zbiornik ciśnieniowy, specjalny sterownik oraz filtr, który oczyszcza dodatkowo wodę przed podłączeniem do domowej sieci sanitarnej.
Posiadanie studni głębinowej posiada szereg zalet, do których zaliczyć można przede wszystkim korzystanie z wysokiej jakości wody czystej, które nie jest skażona, gdyż nie ma kontaktu z wierzchnimi warstwami gleby, w której często znajdują się pozostałości po różnych szkodliwych substancjach chemicznych, jak np. po doglebowych środkach ochrony roślin. Ponadto, woda głębinowa jest niechlorowana, wolna od rdzy kamienia, co zdarza się w przypadku wody wodociągowej i nadaje się zarówno do picia dla ludzi zwierząt, do podlewania różnych upraw roślin ozdobnych, warzyw czy ogródków. Studnia głębinowa powstaje poprzez wykonanie specjalnego odwiertu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, który w swojej ofercie ma posiadająca 20-letnie doświadczenie firma Zbigniew Sowiński Zakład Usługowy Studniarstwo, która do każdego zlecenia podchodzi indywidualnie.
Inne ważne kwestie związane z wierceniem studni głębinowej
Płytkie studnie głębinowe do 30 metrów głębokości nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Należy tylko pamiętać o zgłoszeniu zamiaru wykonywania studni do Starostwa odpowiedniego dla zamieszkania powiatu. Z kolei, na studnie głębsze, powyżej 30 metrów, trzeba uzyskać pozwolenie. Wszelkie dokumenty, pod postacią wniosku i dokumentacji hydrogeologicznej trzeba złożyć do starosty lub prezydenta. Przed rozpoczęciem wykonywania odwiertu, konieczne jest sprawdzenie czy na danym terenie będzie odpowiednio wydajne źródło wody. Można to zrobić na różnorakie sposoby, jak: wykonanie odwiertów próbnych, zastosowanie metody potencjałowej, sondowania elektrooporowego lub sprawdzenie map geologicznych.
Im płytsza powstanie studnia, tym są mniejsze koszty jej wiercenia. Jednakże, korzystając z usług firmy Zbigniew Sowiński Zakład Usługowy Studniarstwo Inst. Wod. Kan.-CO-Gaz z Krzeszowic w województwie małopolskim, możesz mieć pewność, że uzyskasz profesjonalną studnię w konkurencyjnej cenie. Oprócz tego, niezmiernie ważne jest przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, które dokładnie określają miejsce, w którym można ją wywiercić. W związku z tym, trzeba wziąć pod uwagę dokładne wymiary działki, na której chcemy, aby powstała studnia. Na koniec warto wspomnieć, iż posiadanie studni głębinowej, wymaga raz do roku przeprowadzenia jej czyszczenia, co również warto zlecić profesjonalnej firmie Zbigniewa Sowińskiego.