Wśród technologii dźwigowych dużą popularnością cieszą się dźwigi samojezdne, które pozwalają na realizację różnych zadań z zakresu budownictwa, przemysłu czy energetyki. To właśnie te maszyny wynajmowane są przy budowie mostów, apartamentowców, hal magazynowych i stadionów. Potwierdzają to operatorzy firmy TOMCZYK z Warszawy, która dysponuje rozbudowaną flotą żurawi samojezdnych. O ich funkcjonalności, różnych modelach i zastosowaniu można przeczytać w dalszych częściach artykułu.

Czym wyróżniają się dźwigi samojezdne?

Dźwig samojezdny, zwany inaczej żurawiem samojezdnym to maszyna ciężka, która składa się na pojazd ciężarowy, na którego nadwoziu montowany jest osprzęt dźwignicowy. Modeli takich samochodów specjalistycznych jest wiele, a różnić się mogą one zarówno parametrami dotyczącymi pracy dźwignicy, jak i samej ciężarówki. Specjaliści z wypożyczalni dźwigów TOMCZYK z Warszawy polecają zatem, by przed wynajmem weryfikować takie własności techniczne żurawi jak m.in.:

 • maksymalny udźwig – może wahać się nawet w granicy 18-250 ton,
 • długość wysięgnika – może wahać się w granicy od około 20 metrów do przeszło 80,
 • rodzaj wysięgnika teleskopowego – np. wysięgnik kratowy łamany, wysięgnik teleskopowy,
 • maksymalny wysięgnik – od około 25 metrów do blisko 100 metrów,
 • rodzaj podwozia – np. 4 osie skrętne, napęd na cztery koła, napęd na wszystkie osie, napęd dwuosiowy.

Operatorzy firmy TOMCZYK dodają, że podobnymi maszynami do dźwigów samojezdnych są mobilne żurawie wieżowe. Cechują się one jednak innym osprzętem dźwigowym, odmiennym zastosowaniem oraz innymi zaletami. Najczęściej stosuje się je tam, gdzie potrzeba sprzętu gwarantującego szybką pracę przy optymalnej widoczności.

Poznaj flotę dźwigów samojezdnych firmy TOMCZYK

Flota dźwigów samojezdnych firmy TOMCZYK jest bardzo rozbudowana. Klienci mogą zatem po zapoznaniu się ze specyfikacją maszyn wynająć wraz z obsługą operatorską żurawie:

 1. DEMAG: AC 250-1; AC 200-1; AC160-1; AC120-1; AC100-4l; AC 80-2; AC 205; AC 50-1; AC 155;
 2. LIEBHERR: LTM 1060; LTM 1055-3.1; LTM1030-2.1; LTM 1030-2; LTM1030-2;
 3. HYDROS: DS-185.

Najlepsze spośród wymienionych zapewniają udźwig nawet do 250 ton i długość wysięgnika 80 m. Nie zawsze jednak należy wynajmować największe maszyny. Specjaliści firmy TOMCZYK proponują klientom te dźwigi samojezdne, które najlepiej sprawdzą się przy realizacji ich zleceń, zarówno pod kątem funkcjonalność, szybkości pracy i jej bezpieczeństwa, jak i kosztów. Przy mniejszych inwestycjach wynająć można np. żuraw Hydros DS-185 o udźwigu 18 ton i maksymalnym wysięgniku 26 metrów, a przy tych większych polecany jest m.in. dźwig Demag AC160-1 o udźwigu do 160 ton, napędzie na wszystkie koła oraz o maksymalnym wysięgniku 80 m.

Kiedy warto wynająć dźwig samojezdny z operatorem?

Dźwigi samojezdne świetnie sprawdzają się przy wielu pracach. Można je z powodzeniem wykorzystać przy załadunku lub rozładunku towarów, przy montażu lub demontażu różnych budowli, a także przy stawianiu konstrukcji stalowych, w tym hal magazynowych. Ponadto dźwigi samojezdne wynajmowane są przy potrzebie realizacji różnych inwestycji przemysłowych i energetycznych, od montażu zbiorników czy rurociągów począwszy, na przenoszeniu wielkogabarytowych prefabrykatów kończąc.

Firma TOMCZYK jest w stanie zapewnić przy użyciu swoich dźwigów samojezdnych realizację naprawę różnorodnych oraz nietypowych zleceń.

Od czego zależy cena wynajmu dźwigu samojezdnego?

Cena wynajmu dźwigu samojezdnego wraz z operatorem ustalana jest w takich firmach jak TOMCZYK po uwzględnieniu kilku ważnych czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • okres wynajmu dźwigu,
 • termin realizacji usług dźwigowych,
 • lokalizacja, w której mają zostać wykonane usługi dźwigowe,
 • rodzaj oraz zakres zamawianej usługi,
 • rodzaj oraz ilość niezbędnego sprzętu do wykonania usługi.

Specjaliści z firmy TOMCZYK dodają, że w przypadku długofalowej współpracy oraz przy zdecydowaniu się na kompleksową obsługę dźwigową inwestycji budowlanej liczyć można na obniżkę cen i bardzo korzystne rozliczenia.