Pracownie elektroinstalacyjne oferują tworzenie w budynkach bezpuszkowych instalacji elektrycznych, sieci w standardzie KNX, a także okablowania strukturalnego. Ważną częścią usług najlepszych firm jest też projektowanie oraz montowanie tzw. instalacji niskoprądowych. Czym one są i gdzie znalazły swoje zastosowanie? O tym opowiada Paweł Skwierczyński i jego fachowcy z firmy PAW-EL INSTAL z Siedlec.

Czym są instalacje niskoprądowe?

Paweł Skwierczyński oraz jego zespół instalatorów z firmy PAW-EL INSTAL zdradzają, że instalacje niskoprądowe są dzisiaj wykorzystywane niemalże w każdej branży. Wdraża się je w mniej lub bardziej rozbudowanej formie w obiektach magazynowych, przemysłowych, mieszkalnych, biurowych, a także tych handlowych i użytku publicznego. Czym są zatem instalacje niskoprądowe, że cieszą się taką popularnością?

Przede wszystkim są to sieci elektryczne, które pozwalają w znaczny sposób zautomatyzować różne elementy związane z zarządzaniem budynków. Ich niebywałą zaletą jest zaś to, że pracują na napięciu niskim. Fachowcy z PAW-EL INSTAL wyjaśniają, że dochodzi ono do napięcia znamionowego na poziomie od 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 prądu stałego. Tym samym cała instalacja jest niemalże bezawaryjna, nie ulega przepięciom i przeciążeniom, a także gwarantuje wysokie bezpieczeństwo użytkowe. 

W skład sieci niskoprądowej wchodzą kable, przewody, elementy przesyłowe, łączenia, zabezpieczenia sterowane, zasilacze, zespoły prądotwórcze, akumulatory oraz szeroko rozumiana aparatura kontrolno-pomiarowa.

Rodzaje instalacji niskoprądowych

Instalacje niskoprądowe mają niebywale szerokie zastosowanie i wykorzystywane są one dzisiaj niemalże w każdym nowoczesnym budynku. Fachowcy z firmy PAW-EL INSTAL podkreślają, że są to zarówno domy jednorodzinne, jak i urzędy, hotele, restauracje oraz biurowce i apartamentowce. To właśnie zarządcy i właściciele takich obiektów chcą, by były one niebywale funkcjonalne, silnie zautomatyzowane, energooszczędne, proekologiczne oraz bezpieczne. Na jakie rodzaje instalacji niskoprądowych decydują się zatem inwestorzy?

Paweł Skwierczyński i jego zespół elektroinstalatorów tworzą w Siedlcach i okolicach instalacje niskoprądowe w wersji:

  • inteligentnych systemów alarmowych oraz systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN),

  • systemów zarządzania budynkiem (BMS),

  • dźwiękowych systemów ostrzegania (DSO) i systemów sygnalizacji pożarowej budynku (SAP),

  • systemów monitoringu przemysłowego (CCTV),

  • systemów oddymiania,

  • systemów telewizji satelitarnej,

  • systemów kontroli dostępu oraz rejestratorów czasu pracy,

  • systemów gwarantowanego zasilania (UPS).

Podkreślić również warto, że wszystkie wymienione rozwiązania mogą być w ramach instalacji niskoprądowych mocno ze sobą powiązane. Z każdym rokiem termin inteligentnych budynków i domów przekracza kolejne granice, zachwycając nieprawdopodobną funkcjonalnością. Zespół PAW-EL INSTAL chętnie dzieli się z inwestorami nowinkami technicznymi w zakresie elektroinstalatorstwa.

W jakim celu montuje się instalacje niskoprądowe?

Jak można wywnioskować, instalacje niskoprądowe służą głównie podwyższaniu standardu bezpieczeństwa budynku, a także zakładane są po to, by dany obiekt mógł być zautomatyzowany. Jeden z pracowników PAW-EL INSTAL dodaje:

Mimo wysokich kosztów montażu instalacji niskoprądowych to dzięki nim można mówić o budynkach energooszczędnych i przyjaznych środowisku. Takie sieci pozwalają znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne, a to przyczynia się do szybkiego zwrotu pieniędzy włożonych w inwestycję.

Wybierając firmę elektroinstalatorską PAW-EL INSTAL liczyć można zatem na tanie zakładanie instalacji niskoprądowych, które przyniosą inwestorowi wymierne korzyści. O szczegóły warto pytać podczas bezpłatnych konsultacji z Pawłem Skwierczyńskim.