Szamba przydomowe wyróżniają się prostą konstrukcją, zarówno w modelach zbiorników betonowych, jak i tych z tworzyw sztucznych. Mimo tego ich obsługa nie należy do najłatwiejszych. Właściciel musi bowiem zadbać o współpracę z dobrą firmą usług asenizacyjnych, która zadba o regularny odbiór nieczystości stałych oraz płynnych. Wybierać warto zaś zakłady gwarantujące elastyczne podejście i kompleksową obsługę przydomowej kanalizacji. Na to liczyć mogą klienci firmy JANEK z Myszkowa położonego w województwie śląskim.

Na czym polega wywóz szamba ze zbiornika przydomowego?

Metoda odbioru i wywozu szamba ze zbiornika przydomowego musi być zaplanowana przez właściciela już na etapie montażu całej kanalizacji. Jak tłumaczą bowiem fachowcy z firmy usług asenizacyjnych JANEK, nie bez znaczenia jest to, w jakim miejscu na działce zlokalizowany jest właz. W przypadku większych posesji szambo może być odbierane po wjechaniu beczkowozu na jej teren i po wprowadzeniu węża do zbiornika. W sytuacji, kiedy warunki terenowe czy specyficzne zagospodarowanie ogrodu nie pozwalają na zbliżenie się pojazdu asenizacyjnego do szamba, najlepsze firmy mogą wypompowywać nieczystości z wykorzystaniem dłuższych zestawów przewodów i z użyciem mocnych pomp. Na to liczyć mogą klienci zespołu JANEK.

Warto również podkreślić, że odbiór szamba przydomowego może odbywać się dzięki szybkozłączom. Specjaliści zakładu asenizacyjnego JANEK zdradzają, że są to specjalne rury zakopane w ziemi, które prowadzone są od zbiornika do krańca posesji. W podmurówce ogrodzenia montowane jest wtedy szybkozłącze z metalową pokrywą, a zamówieni fachowcy mogą odbierać szambo bez wchodzenia na teren działki. Wywóz może też odbywać się podczas nieobecności domowników.

Jak często należy opróżniać szambo przydomowe?

Czasookresy opróżniania szamba przydomowego uzależnione są od wielu czynników: pojemności zbiornika betonowego/wyprodukowanego z tworzywa sztucznego; liczby mieszkańców domu; średniej produkcji miesięcznej nieczystości płynnych; a także od rodzaju instalacji kanalizacyjnej (odprowadzanie również do zbiornika wody opadowej i drenażowej). Częstotliwość wizyt zespołu asenizacyjnego to zatem indywidualna sprawa, a żeby uchronić się przed wybiciem szamba lub przed zbyt częstym wywozem podnoszącym koszty, warto wyposażyć system w specjalne czujniki. Co o nich sądzą fachowcy z firmy JANEK? Jak wyjaśnia jeden z jej pracowników:

Każdemu klientowi polecamy stosowanie sygnalizatorów szamba, które pozwalają w zautomatyzowany sposób kontrolować poziom cieczy w zbiornikach. Najlepsze czujniki są wyposażone w sygnalizację świetlną i dźwiękową, a można je zamontować w nowych, a także już eksploatowanych kanalizacjach przydomowych. Zaletą takiego rozwiązania jest zaś to, że można wtedy podjąć z ekipą asenizacyjną elastyczną współpracę. Stawi się ona z beczkowozem ani nie za wcześnie, ani nie zbyt późno. Gwarancja ograniczonych kosztów, zapewniona.

Fachowcy zakładu JANEK dodają, iż właścicielom szamb przydomowych bez czujników rekomendowany jest odbiór nieczystości płynnych przynajmniej raz na 3-4 tygodnie. Pamiętać bowiem należy, że zbyt duże nagromadzenie ścieków niszczy zbiornik, osłabia jego konstrukcje i stwarza zagrożenie dla ludzi.

Jak ustalić zasady współpracy z firmą asenizacyjną?

Przy ustaleniu zasad współpracy z firmą asenizacyjną zawsze trzeba określić stały/elastyczny czas odbioru nieczystości, metodę wypompowania, a także koszty wynikające ze współpracy. Na przykładzie zakładu JANEK można zauważyć, że im dłuższy okres kooperacji zostanie zapisany w umowie, tym niższa będzie cena usług

Nie tylko należy skupić się na opróżnianiu zbiornika z nieczystości, ale także powinno się rozważyć dodatkowe opcje jego obsługi. Firma JANEK proponuje okresowe czyszczenie szamba – zbiornika i przewodów – oraz ich konserwację. Ważne jest dobieranie właściwych tabletek biologicznych, dzięki którym eliminowane są nieprzyjemne zapachy oraz osady.