Jednymi z najskuteczniejszych systemów ocieplania ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych czy innych murowanych obiektów, są te w metodach lekkiej mokrej oraz lekkiej suchej. Obie wyróżniają się swoją stosunkowo niską ceną oraz świetnymi efektami. Izolacje lekkie mokre i lekkie suche pozwalają uzyskać piękną elewację, która skutecznie odgrodzi wnętrza od zewnętrznego zimna.

Co warto wiedzieć o metodzie lekkiej mokrej?

Metoda lekka mokra zwana jest inaczej metodą BSO lub ETICS. Polega ona na bezspoinowym umieszczaniu płyt styropianowych, które są pokryte kilkoma warstwami. Pierwszą z nich jest grunt, którym jest oklejany materiałem ociepleniowym wraz ze specjalnym klejem. Te umieszczany jest również z drugiej strony styropianu, w którym zatapia się  siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Po jej zagruntowaniu można zaś ułożyć tynk. W metodzie lekkiej mokrej stosuje się tynk cienkowarstwowy.

Jakie są zalety metody lekkiej mokrej? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dostępność i popularność tej technologii. Niewielka grubość ocieplonej ściany nie obciąża ich, a to wszystko przy uzyskaniu wysokich własności termoizolacyjnych. W metodzie lekkiej mokrej łatwo usuwa się mostki termiczne. Cały remont elewacji jest zaś niedrogi i przebiega stosunkowo szybko. Pamiętać należy jednak o tym, aby taka termomodernizacja była przeprowadzana przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Czym wyróżnia się metoda lekka sucha?

W Polsce coraz chętniej realizowane są inwestycje ocieplania ścian metodą lekką suchą. Podobnie jak w przypadku stosowania we wnętrzach płyt kartonowo-gipsowych jest to technologia, która niemalże do zera eliminuje konieczność przeprowadzania prac mokrych. Materiał termoizolacyjny łączony jest ze ścianami mechanicznie. Wykorzystywane są specjalne kołki, a niekiedy wkręty.

Jakie warstwy termoizolacji tworzone są zaś w metodzie lekkiej suchej? Najważniejszymi elementami są drewniane lub metalowe ruszty, które podtrzymują wełnę mineralną. Ją zaś pokrywa dodatkowo folia paroprzepuszczalna. Warstwą wierzchnią są zaś panele bakelitowe lub drewnopodobne. Popularne są również sidingi winylowe, które nie wymagają dalszego wykańczania. To jedna z zalet metody lekkiej suchej. Czym się jeszcze ona wyróżnia? Wykonawcy zwracają uwagą na:

  • łatwość jej wykonania,
  • możliwość ocieplania wszystkich rodzajów ścian,
  • możliwość prowadzenia prac zimą,
  • łatwość napraw uszkodzeń,
  • możliwość tworzenia elewacji nowoczesnych.

Który system ocieplenia jest lepszy?

To jaki system ocieplenia dla domu, szkoły, szpitala czy budynku wielorodzinnego należy wybrać, zależy od wielu czynników. Ważne są zarówno pożądane parametry termoizolacyjności i szczelności, jak i budżet inwestora oraz planowany wygląd obiektu. Planując docieplenie, należy zatem przejść przez złożony proces przygotowawczy. Różne rozwiązania proponuje m.in. firma FILAR, która dostrzega zalety obu opisanych powyżej metod.

W przypadku budynków wielkopowierzchniowych i reprezentatywnych częściej wybiera się system lekki suchy. Domy jednorodzinne czy bloki z wielkiej płyty chętniej ociepla się metodą lekką mokrą.