Budowa lub remont domu jednorodzinnego to złożone przedsięwzięcie, którego ważną częścią jest projekt instalacji wodnej. Dostęp do bieżącej wody przeznaczonej do odprowadzania ścieków jest wymagany już na wczesnym etapie prac, dlatego warto powierzyć realizację tego przedsięwzięcia sprawdzonej firmie ogólnobudowlanej, która wykona zadanie z należytym zaangażowaniem.

Instalacja sanitarna – warunki ogólne

Instalacja wodna musi być poprowadzona do każdego pomieszczenia, w którym wymagany jest dostęp do wody. Właściciel domu musi również uwzględnić instalacje towarzyszące – w tym grzewczą i ogrzewanie podłogowe. Jeżeli w domu zostanie zainstalowana instalacja centralnego ogrzewania, ważne jest, aby doprowadzić do kotła wyłącznie rury z zimną wodą – rury z ciepłą i zimną wodą są prowadzone dopiero od urządzenia grzewczego. Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania prac, montaż instalacji wodnej powinien być powierzony specjaliście, np. firmie San Projekt s.c.

Instalacja wodna w systemie trójnikowym i systemie rozdzielaczowym

Ten typ instalacji, zważywszy na niskie koszty montażu i eksploatacji, jest stosowany najczęściej. Woda jest rozprowadzana równomiernie do poszczególnych urządzeń, a rury – instalowane od pionów, co jest szczególnie korzystne w przypadku budynków dwukondygnacyjnych.
Instalacje w systemie rozdzielaczowym polegają na umieszczeniu rozdzielacza na każdej kondygnacji budynku, dzięki czemu instalacje sanitarne z lepszą efektywnością prowadzą wodę do wszystkich pięter.. Mimo istotnych zalet takiego rozwiązania wielu właścicieli domów jednorodzinnych rezygnuje z instalacji rozdzielaczowej ,zważywszy na zbyt wysokie koszty budowy systemu.

Projektowanie instalacji sanitarnych – o tym musisz wiedzieć

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów jest dobór najtańszych części eksploatacyjnych. Rury, mając ciągły kontakt z wodą, są bardziej narażone na korodowanie i szybsze zużycie, dlatego elementy konstrukcyjne powinny być wykonane z solidnych materiałów i dobrze ze sobą połączone.
Co więcej, muszą być one rozplanowane w sposób uwzględniający  w schemacie instalacje grzewcze i na odpowiedniej wysokości – dopiero wtedy istnieje możliwość ich sprawnego podłączenia do urządzeń sanitarnych oraz armatury. Rury z wodą powinny być zainstalowane na wysokości od 50 do 60 cm nad podłogą, jeżeli wymagane jest podłączenie baterii z umywalką. W przypadku prysznica montaż odbywa się na poziomie ok. 120-130 cm. Natomiast do zainstalowania spłuczki w kontakcie wystarczy zachować ok. 60 cm wysokości.