Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok, który dzieli właścicieli od wprowadzenia się i rozpoczęcia nowego etapu życia. Jednak wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie, a przed spotkaniem z przedsiębiorcą warto się do niego przygotować. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru mieszkania.

Metraż, ściany i podłogi

Pierwszą i najbardziej podstawową czynnością, od której należy zacząć, jest sprawdzenie zgodności mieszkania z umową. Na tym etapie kontrolujemy metraż całościowy, a także poszczególnych pomieszczeń, układ pokojów oraz okien i drzwi. Następnie możemy przejść do sprawdzania ścian. Musimy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie pęknięcia, nierówności, plamy lub zacieki na tynku, które mogą świadczyć o nieprawidłowo wykonanych pracach, czy też obecności wilgoci lub pleśni. Naszą uwagę powinny zwrócić także podłogi – ich ewentualne pęknięcia lub ubytki, odpowiednia izolacja i spadki. Zarówno w przypadku ścian, jak i podłóg niezbędne jest sprawdzenie ich kątów, pionu oraz poziomu.

Prawidłowe działanie instalacji

To zdecydowanie najważniejsza rzecz, którą należy szczegółowo sprawdzić, aby później uniknąć poważnych problemów i kosztownych remontów. Dlatego chcąc uzyskać gwarancję, że wszystkie instalacje działają właściwie, najlepiej zadanie to zlecić specjalistom. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu inspektor nadzoru Krzysztof Wendt sprawnie, a co najważniejsze dokładnie skontroluje funkcjonowanie instalacji elektrycznej, sanitarnej oraz wentylacyjnej. Niezbędne jest sprawdzenie m.in. rozmieszczenia i napięcia w gniazdkach, zabezpieczenia przewodów, usytuowania oraz ewentualnego zapowietrzenia grzejników, przepływu powietrza w kanałach wentylacyjnych, a także instalacji hydraulicznej.

Wykonanie stolarki oraz balkonu

Istotną kwestią, o której sprawdzeniu nie wolno zapomnieć podczas odbioru mieszkania od dewelopera jest stolarka. Okna i ich ramy powinny być czyste, bez jakichkolwiek rys lub ubytków, szczególnie jeśli chodzi o uszczelki, które mają zapewniać odpowiednią izolację cieplną. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę także na parapety – ich odległość od grzejnika, stan powierzchni i pochylenie. Drzwi wewnętrzne oraz wejściowe warto sprawdzić pod kątem uszkodzeń mechanicznych, zarysowań, ale też odpowiedniego montażu ram. Zarówno w przypadku okien, jak i drzwi trzeba skontrolować, czy sprawnie się otwierają, a także czy nie zamykają się samoczynnie.