Praca na terenie budowy nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza jeśli trzeba działać na dużej wysokości. Operatorzy żurawi to wyszkoleni pracownicy wykazujący się wyjątkową czujnością, ostrożnością i precyzją. Firma Terlik zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie boją się podejmować wyzwań. Jak wygląda zawód operatora dźwigu? Kto nadaje się do tak odpowiedzialnego typu pracy?

Operator żurawia – jak nim zostać?

Nie każdy może obsługiwać dźwig. Osoba predestynowana na to stanowisko musi przede wszystkim wykazywać szereg cech charakteru, które pozwolą jej na wykonywanie tego odważnego zawodu. Pracownik operujący żurawiem powinien być opanowany, uważny, rzetelny i dokładny, a także posiadać żelazną odporność na stres i poczucie odpowiedzialności za operacje wysokościowe. Idealny kandydat na tę posadę musi mieć też naturalną umiejętność współpracy z zespołem i oczywiście być pozbawiony lęku wysokości.

Jak można otrzymać uprawnienia operatora dźwigu? Niezbędne jest ukończenie specjalistycznego szkolenia oraz zdanie końcowego egzaminu kwalifikującego, w którym nie tylko trzeba się wykazać zdolnościami manualnymi, ale również znajomością norm technicznych i przepisów BHP. Rodzaj kursu zależy od typu i masy urządzenia, z którego będzie korzystał dźwigowy.

Obowiązki operatora żurawia

Na czym polega praca operatora? Do głównych obowiązków osoby na takim stanowisku należy kompleksowa obsługa żurawia i przenoszenie przy jego pomocy obiektów związanych z zaplanowanymi czynnościami montażowymi, przeładunkowymi czy transportowymi. Pracownik z firmy Usługi Dźwigowe Dionizy Terlik informuje, że na tym lista zadań dźwigowego się nie kończy:

Musi być również odpowiedzialny za maszynę, którą obsługuje każdego dnia. Powinien on stale monitorować stan urządzenia i na bieżąco zgłaszać wszelkie nieprawidłowości właściwym podmiotom.

Do zakresu kompetencji operatora żurawia zalicza się także nienaganną organizację swojego miejsca pracy zgodną z obowiązującymi przepisami BHP