Firma Hydromel-3 mieści się w Gorzowie Wielkopolskim i działa na rynku od 1991 roku. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w budownictwie systemów wodnych, przepompowni melioracyjnych, a także w odwadnianiu i zabezpieczaniu wykopów. W jakich sytuacjach konieczne jest odwodnienie wykopu? W jaki sposób się to robi? Zapraszamy do lektury!

Kiedy konieczne jest odwodnienie i zabezpieczenie wykopu?

Roboty ziemne są nieodłącznym elementem prac budowlanych. Wykopy tworzy się pod fundamenty budynków mieszkalnych i przemysłowych, pod instalacje wodno-kanalizacyjne oraz pod szamba czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każdorazowo wykonanie wykopu powinno zostać starannie zaplanowane. Inwestor musi wziąć pod uwagę różne niedogodności, które mogą wystąpić w trakcie realizacji takiego zadania. Do tych występujących najczęściej można zaliczyć:

  • zbyt luźną strukturę podłoża,

  • osuwanie się brzegów wykopu,

  • pojawienie się wód gruntowych na dnie wykopu,

  • zalanie dołu przez wody gruntowe lub roztopowe.

Mając na względzie wyżej wymienione utrudnienia, specjaliści z firmy Hydromel-3 sugerują, by rozpoczęcie robót ziemnych było poprzedzone wykonaniem badań geotechnicznych w miejscu, gdzie będzie realizowana inwestycja budowlana. Jeśli analiza wykaże obecność wód gruntowych powyżej dna planowanego wykopu, wykonanie odwodnienia będzie niezbędne. Czynność ta powinna nastąpić jeszcze przed kopaniem dołu.

Jak skutecznie odwodnić wykop?

Wody gruntowe lub roztopowe mogą skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić prowadzenie prac budowlanych. Fachowcy z firmy Hydromel-3 dobierają metodę odwadniania wykopu do warunków zastanych na placu budowy. Wodę z wykopu można usunąć na dwa sposoby – wykonując odwodnienie powierzchniowe lub wgłębne. Odwodnienie powierzchniowe polega na utworzeniu systemu kanałów i studni, którymi woda spłynie poza obszar, w którym trwają prace budowlane. Trzeba jednak zaznaczyć, że metoda ta zarezerwowana jest raczej dla płytkich wykopów. W przypadku kilku- lub kilkunastometrowych dołów trzeba zastosować bardziej zaawansowane metody działania. Mowa tu o wykonaniu instalacji igłofiltrowej. Jak tłumaczy specjalista z firmy Hydromel-3:

„Igłofiltry to rury zakończone dziurkami. Wprowadza się je głęboko pod ziemię, najczęściej poniżej dna planowanego wykopu. Igłofiltry zbierają wody gruntowe i przesyłają je w bezpieczne miejsce przez system kolektorów. Cała instalacja napędzana jest motopompą, dlatego bardzo ważne jest to, by na terenie budowy, był dostęp do prądu. Nasza firma dysponuje nowoczesnym sprzętem i sprawnie wykonujemy wszystkie prace związane z usuwaniem problematycznych wód gruntowych lub roztopowych. Usługi hydrotechniczne to nasza specjalność!”.

Omawiane przedsiębiorstwo świadczy również usługi związane z umacnianiem skarp i wykopów. Używa w tym celu ścianek szczelnych oraz larsenów.