Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie techniki grzewczej to ważny element budownictwa. Każdy inwestor chce przygotować nowoczesny obiekt, który będzie funkcjonalny i jednocześnie tani w eksploatacji. Z tego względu stawia się coraz częściej na ogrzewanie podłogowe, którego wykonanie nie należy do prostych czynności. O czym należy pamiętać, decydując się na taką właśnie metodę ogrzewania pomieszczeń?

Zdrowe i wygodne rozwiązanie

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najchętniej stosowanych sposobów na utrzymanie optymalnych temperatur we wnętrzach domów czy mieszkań. Stosuje się je również w innych obiektach użytkowych, dbając tym samym o komfortowe warunki panujące w konkretnych pomieszczeniach. Ciepło rozchodzące się od podłogi jest przede wszystkim bardzo wydajne. W ten sposób ogrzewa się równomiernie całe pomieszczenie, czego nie można powiedzieć o konwencjonalnych grzejnikach skupiających spore ilości ciepła w jednym miejscu.

Ogrzewanie wykonane w podłodze jest również rekomendowane dla alergików. Dzięki niemu kurz nie podnosi się wraz ze zwiększeniem temperatury we wnętrzu. Jest to więc zdrowe rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się np. w salonie, ale i każdym innym pomieszczeniu w domu. Należy jednak pamiętać o trudnościach związanych z montażem ogrzewania podłogowego. Usługi w tym zakresie świadczy firma Mirosława Bochenka, która kompleksowo zajmuje się m.in. hydrauliką czy techniką grzewczą. Jak zatem dokładnie wygląda konstruowanie ogrzewania podłogowego i z jakich jeszcze względów warto na nie postawić?

Skomplikowany montaż ogrzewania w podłodze

Elementów ogrzewania podłogowego jest sporo. Konieczne jest sporządzenie specjalnego projektu i przeprowadzenie dokładnych pomiarów w celu optymalnego rozmieszczenia komponentów instalacji. Warto o to zadbać – po ułożeniu podłogi w postaci wybranych materiałów wykończeniowych wszelkie korekty takiego systemu ogrzewania będą się bowiem wiązały z koniecznością demontażu posadzki. Kluczowe w tym wypadku jest ułożenie rur grzewczych.

Zabezpieczenie w postaci izolacji przeciwwilgociowej i zastosowanie płyty grzewczej, którą najczęściej jest jastrych, to etapy, które realizuje się jeszcze przed położeniem przewodów. Dopiero właściwe przygotowanie podłoża daje możliwość rozmieszczenia na nim elementów instalacji. Wodne ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem łączyć z konwencjonalnym ogrzewaniem za pomocą grzejników. Takie rozwiązanie również sprawdza się w wielu obiektach, zapewniając możliwość uzyskania optymalnych temperatur we wnętrzach. Warto się na nie zdecydować jest bezpieczne, wydajne i tanie w eksploatacji, jednak musi być poprawnie wykonane.