Instalacja grzewcza służy zapewnieniu nam komfortu we wnętrzu mieszkania i jest wykorzystywana w okresie od listopada do kwietnia. Nowoczesne technologie oraz materiały, sprzedawane przez firmy takie jak PW Test, otwierają przed nami masę możliwości w zakresie urządzeń grzewczych. W wielu domach tradycyjne grzejniki zastępuje ogrzewanie płaszczyznowe, czyli instalacje umieszczane w podłodze, ścianach lub suficie. Dlaczego warto je wybierać?

Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejsze wśród stosowanych rodzajów ogrzewania płaszczyznowego. Może zostać wykonane w całym domu  lub tylko pojedynczych pomieszczeniach. Warto położyć instalację w tych, w których przebywamy najczęściej – pokoju dziennym, łazience oraz sypialni. Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego; instalację wodną oraz elektryczną. Pierwsza to dobre rozwiązanie, jeśli planujemy montaż ogrzewania w nowo powstającym budynku i jesteśmy na etapie jego projektowania. Pamiętajmy przy tym, aby wszelkie prace instalacyjne powierzyć firmie budowlanej, mającej doświadczenie w układaniu systemów tego typu. Elektryczna instalacja grzewcza sprawdzi się natomiast, jeśli ogrzewanie podłogowe zostanie wykonane w pojedynczych pomieszczeniach, w już istniejących budynkach, czy też zamieszkiwanych okresowo domkach letniskowych.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie ścienne?

Innym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest ogrzewanie ścienne. Nie należy ono do najpopularniejszych, ma jednak swoje zalety. Jak wskazuje pracownik Hurtowni Systemów Instalacyjnych PW Test:

Za ogrzewanie pomieszczeń odpowiadają tu elementy grzewcze na stałe wbudowane w ściany. Po nagrzaniu emitują ciepło, które nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniu, ale również zatrzymuje unoszenie się kurzu. Warto zauważyć, że ogrzewanie ścienne można położyć na wszystkich ścianach, w dowolnym pomieszczeniu.

Warto dodać, że instalacja ścienna najlepiej sprawdzi się w przegrodach zewnętrznych. Uzyskana w ten sposób energia cieplna z jednego metra kwadratowego może być nawet dwukrotnie większa od energii pochodzącej z ogrzewania podłogowego. Ścienna instalacja może być zasilana wodą, prądem, a także powietrzem.

Jakie są zalety i wady ogrzewania sufitowego?

Ogrzewanie sufitowe to trzeci rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, który dopiero zyskuje na popularności wśród inwestorów. Instalacja ta montowana jest pod sufitem – w suficie podwieszanym, w warstwie tynku czy też w stropie. Niezależnie od tego, czy przyjmie ona postać foliowych mat zasilanych energią elektryczną, czy systemu rur wypełnionych wodą, prace instalacyjne należy powierzyć fachowcom. Zaleta tej techniki grzewczej to, podobnie jak w przypadku ogrzewania podłogowego i ściennego, brak konieczności montowania grzejników. W tym przypadku powierzchnia grzejna jest duża, a do tego nie zasłaniamy jej wyposażeniem pomieszczeń, co umożliwia maksymalną emisję ciepła. Możliwą wadą jest natomiast dyskomfort związany z napływem ciepła od góry.

Asortyment hurtowni

Elementy systemów grzewczych opisanych powyżej można znaleźć w ofercie hurtowni PW Test. Jest to firma specjalizująca się w sprzedaży sprzętu i akcesoriów do układów sanitarno-grzewczych. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • instalacje gazowe,

  • instalacje c.w.u.,

  • instalacje c.o.,

  • instalacje kanalizacyjne.

Do dyspozycji klientów firmowych i prywatnych są miedzy innymi kotły gazowe, grzejniki, rury, kołnierze. Asortyment szczecińskiej hurtowni obejmuje wyroby renomowanych producentów dostępne w atrakcyjnych cenach.