Piasek jest kruszywem, które wykorzystuje się na niemal wszystkich etapach budowy – począwszy od odpowiedniego ukształtowania terenu, a skończywszy na tynkach i betonach, stosowanych podczas prac wykończeniowych. Jednak piasek piaskowi nierówny i każdy typ będzie miał inne właściwości. Jakie rodzaje piasku wyróżniamy we współczesnym budownictwie i czym dokładnie się charakteryzują?

Piasek siany i płukany

Nazwa piasku sianego pochodzi od sposobu pozyskiwania. Piasek tego typu jest przesiewany przez specjalne sita, aby uzyskać materiał o określonej, stosunkowo niedużej wielkości ziaren. Jest niedrogi i niezwykle trwały. Często wykorzystuje się go do przygotowywania zaprawy murarskiej. Swoje zastosowanie znajduje również w brukarstwie, gdzie używa się go do przygotowania podłoża oraz zasypywania szczelin w bruku. Przed zakupem piasku sianego trzeba zwracać uwagę na jego kolor oraz granulację. Barwa piasku jest istotna, kiedy zależy nam na elemencie dekoracyjnym, natomiast granulacja wpływa na późniejsze właściwości zaprawy. Równie często co siany, stosuje się piasek płukany, nazywany potocznie ostrym. Kluczową różnicą jest sposób uzyskiwania, gdyż zamiast przesiewania, stosuje się metody oparte na wypłukiwaniu prosto ze złoża. Frakcja piasku płukanego wynosi zwykle  około 2 milimetrów, a w procesie płukania pozbywamy się przede wszystkim bardzo drobnego pyłu oraz zanieczyszczeń. Wykorzystuje się go podobnie jak piasek siany – do przygotowywania zaprawy oraz w brukarstwie, jako podłoże pod kostkę. Specjaliści z firmy Mikotrans mieszczącej się w Mikołowie wspominają, że jego cechą charakterystyczna jest duża zawartość krzemionki.

Piasek zasypowy oraz żwir

Odrębna kategorią jest piasek zasypowy, który jest zdecydowanie tańszy od swoich poprzedników. Ze względu na właściwości i niską cenę stosuje się go głównie do wyrównywania i kształtowania terenu.  Sprawdza się przy stabilizowaniu fundamentów oraz rur i kabli układanych w wykopach. Średnica jego ziaren jest dosyć duża, gdyż utrzymuje się w granicach od 1 do 2 milimetrów.

 

Wszystkie kruszywa, których ziarna utrzymują się na poziomie powyżej 2 milimetrów, są już nazywane żwirem. Ma on doskonałe właściwości filtracyjne i utwardzające podłoże. Dodatek żwiru do betonu i zapraw murarskich pełni funkcję wypełnienia objętościowego. Żwir płukany ze względu na swój charakterystyczny wygląd może być wykorzystywany do wysypywania alejek, ścieżek i podjazdów. Należy pamiętać, że zakupić można również żwir nieoczyszczony, który w swoim składzie zawierał będzie także większe kamyki, muszelki  oraz zanieczyszczenia organiczne.