W sytuacji, w której powłoka ochronna metalu ulegnie zniszczeniu lub przerwaniu, powstają idealne warunki do pojawienia się pierwszych ognisk korozji. Wbrew powszechnie panującej opinii taki stan rzeczy wcale nie musi oznaczać, iż zaatakowany przez rdzę materiał nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na skuteczne pozbycie się tego uciążliwego problemu jest zdecydowanie się przeprowadzenie procesu piaskowania. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega piaskowanie metali?


Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z procesem technologicznym polegającym na wykorzystaniu drobnoziarnistego piasku, którego ziarenka wystrzeliwane są pod ogromnym ciśnieniem ze specjalnie zaprojektowanego agregatu. Operator odpowiedzialny za wykonanie zlecenia stopniowo przesuwa dyszę nad obrabianym materiałem. Siła uderzeń drobinek kwarcu o metal sprawia, że warstwa korozji zostaje zerwana. Jest to możliwe dzięki naturalnym różnicom wytrzymałościowym pomiędzy metalem skorodowanym a tym, którego rdza jeszcze nie zdążyła dosięgnąć.

Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak fakt, iż profesjonalne piaskowanie jest całkowicie bezpieczne dla czyszczonego w ten sposób detalu. Powierzchnia stali staje się jedynie chropowata, co tak naprawdę stanowi wartość dodaną. Dzięki temu wykorzystywany na kolejnym etapie obróbki lakier trzyma się znacznie lepiej. O delikatności i jednocześnie skuteczności tej metody świadczy także fakt, że na szeroką saklę wykorzystuje się ją m.in. podczas usuwania starych warstw farby czy nawet uciążliwych zabrudzeń. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jakie są największe zalety piaskowania?


Piaskowanie metali postrzega się w kategoriach najwydajniejszej z dostępnych obecnie metod usuwania rdzy. Charakteryzuje się także ogromną uniwersalnością zastosowania, co widoczne jest głównie w przypadku branży motoryzacyjnej. Piaskowaniu poddaje się felgi samochodowe, a także inne elementy, które mają zostać  ponownie polakierowane lub pomalowane. Jest to także metoda pozwalająca na uzyskanie de facto natychmiastowych rezultatów i w przeciwieństwie do ręcznego oczyszczania, nie angażuje tak znacznej ilości czasu. Ma to oczywiście swoje przełożenie na aspekt ekonomiczny.

Aby zagwarantować sobie najlepsze możliwe do uzyskania rezultaty, warto w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy gwarantują kompleksowe i rzetelne podejście do realizacji zlecenia. Jak podkreślają pracownicy firmy usługowej prowadzonej przez Romana Junkera, piaskowanie połączone z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymujemy praktycznie nowy produkt o znacznie większej trwałości niż po samodzielnej renowacji. I choć cały proces oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami, to są one całkowicie adekwatne do ilości uzyskanych korzyści.