Decydując się na budowę domu, musimy pamiętać, by w całościowym budżecie uwzględnić również wynagrodzenie dla geodety. Pomoc doświadczonego specjalisty będzie niezbędna, aby budynek mógł w ogóle powstać. Geodeta ma na budowie szereg zadań do zrealizowania. Jakie usługi realizuje dla nas w ramach współpracy?

Geodezyjny podział działki

Zanim jeszcze kupimy działkę budowlaną lub też zdecydujemy się na podział już istniejącej, warto nawiązać współpracę ze sprawdzonym specjalistą. Dzięki niemu upewnimy się, jak dokładnie przebiegają granice wybranej parceli oraz dowiemy się czy jest to teren odpowiedni pod budowę domu. Tylko geodeta w sposób zgodny z prawem może dokonać rozdziału działki budowlanej. Zadanie to realizuje na podstawie dokładnych pomiarów geodezyjnych, w oparciu o istniejące przepisy prawne i procedury. Często wydaje się nam, że podział parceli to tylko postawienie kreski na mapie. Niestety cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy, co ma związek z pracą kilku urzędów jednocześnie.

Stworzenie mapy do celów projektowych

Zanim architekt zaplanuje osadzenie budynku na działce, musi mieć do dyspozycji mapę do celów projektowych. Jest ona swoistym opracowaniem kartograficznym, które zawiera w sobie mapę wysokościową i sytuacyjną. Za jej stworzenie odpowiada geodeta. Dopiero na jej podstawie architekt może zlokalizować obiekt na parceli oraz zaplanować przebieg niezbędnych przyłączy np. wodociągowych czy kanalizacyjnych.

Wytyczenie budynku

Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i dokumentów, prace budowlane na działce mogą ruszyć pełną parą. Jednak zanim zobaczymy fundamenty wymarzonego domu, ponownie musimy poprosić o pomoc geodetę w celu wytyczenia budynku. Jak informuje ekspert z pracowni geodezyjnej Geonet- tyczenie to podstawowy zespół czynności pomiarowych, którymi zajmują się geodeci. Pomiary realizuje się przed rozpoczęciem budowy i mają one na celu wyniesienie zaprojektowanego obiektu na grunt i określenie jego położenia względem innych obiektów, które znajdują się na tym samym terenie. Kolejnym zadaniem godety jest pomiar przyłączy. Architekt projektuje przyłącza, a zadaniem geodety jest ich wytyczenie i pomiar powykonawczy. Na jego podstawie powstaje mapa powykonawcza, którą dołącza się do dokumentacji architektoniczno-budowlanej.

Inwentaryzacja powykonawcza

Dom postawiony- wydawałoby się, że to już koniec naszej współpracy z geodetą. Nic bardziej mylnego, specjalista odwiedzi nas po raz ostatni, by dokonać inwentaryzacji powykonawczej budynku. Sprawdzi on, czy powstały obiekt jest zgodny z pierwotnym wytyczeniem i wcześniej wykonanymi pomiarami.