Wyznaczniki architektury nowoczesnej w zakresie budownictwa jednorodzinnego zdobyły serca wielu polskich inwestorów. Moda na modernistyczny wygląd domów trwa już od kilku lat i nic nie zapowiada tego, aby ten stan rzeczy uległ szybkim zmianom. Jako że wizytówką każdego budynku jest jego dach, warto zadbać o wybór odpowiedniego typu pokrycia. Niekwestionowanym hitem sprzedażowym są w tym przypadku ceramiczne dachówki płaskie. Co warto o nich wiedzieć?

Czym charakteryzują się dachówki płaskie?

Z technicznego punktu widzenia dachówki tego typu nie różnią się w zasadzie niczym od swoich standardowych odpowiedników. Inwestorzy również i tutaj otrzymują do swojej dyspozycji produkt wykonany z naturalnej gliny wypalanej w temperaturach od 1200 do 1500 stopni Celsjusza. Dachówki płaskie także wyposażone są w 2 zamki uszczelniające – górny oraz boczny. Bez żadnych obaw mogą być montowane zarówno na pokryciach dachowych, na których warstwą wstępnego krycia jest papa, jak i membrana.

Struktura ceramiki doskonale radzi sobie z oddziaływaniem warunków środowiskowych, czyli wilgoci oraz skrajnie niskich i wysokich temperatur. Cechą wyróżniającą produkt spośród innych jest oczywiście jego wyjątkowy kształt. Przyjmuje on bardzo prostą formę o wyraźnie zaznaczonych krawędziach. To właśnie dzięki temu tak doskonale prezentuje się na dachach domów nowoczesnych, nadając im absolutnie modernistycznego wymiaru.

Dachówki płaskie dostępne są w dość rozbudowanej gamie kolorystycznej, aczkolwiek największym zainteresowaniem cieszą się odcienie grafitu, łupka oraz czerni. Dachówki mogą być układane na 2 różne sposoby – zamek pod zamkiem oraz na tzw. mijankę. Producenci zalecają wybór drugiej opcji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czy dachówki płaskie to produkt doskonały?

W branży budowlanej nie opracowano jeszcze materiału charakteryzującego się wyłącznie zaletami i dachówki płaskie nie stanowią tutaj wyjątku. Choć katalogi i broszury reklamowe próbują przekonać klientów, iż ci mają do czynienia z produktem doskonałym, to prawda okazuje się jednak nieco inna. Dlaczego? Za największy minus dachówek płaskich uważa się niewielkie nierówności występujące na dolnej krawędzi, które przy niechlujnym montażu stają się szczególnie widoczne. Dlatego też ich położenie warto powierzyć jedynie najlepszym firmom z branży dekarskiej takich jak m.in. Az-Dach.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż wybór droższego modelu oraz wyklinowanie stelażu z łat i kontrłat, pozwalają skutecznie pozbyć się tego problemu. Niestety na tym wady się nie kończą. Inwestorzy muszą także zdawać sobie sprawę z tego, iż dachówki płaskie są obecnie jednym z najdroższych rozwiązań na rynku. W porównaniu do klasycznych dachówek falistych ich cena może być nawet o 30-50% droższa. Niemniej jednak uzyskane efekty estetyczne są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających.