Podbitką dachową zwaną inaczej podsufitką nazywa się część wykończenia widoczną od spodu w obrębie połaci zadaszenia. Odpowiada za zabezpieczenie więźby dachowej, krokwi bądź wiązarów przed warunkami atmosferycznymi na przykład opadami, a także promieniami słonecznymi. Chociaż jej zamocowanie nie jest wymagane, warto pomyśleć o uzupełnieniu nią pokrycia dachowego.

Przygotowanie – jaki materiał wybrać?

Podbitkę dachową można wykonać z drewna, PCV (lub płyty drewnopochodnej) lub blachy. Podbitkę drewnianą tworzy się z drewna sosnowego, modrzewia lub świerku. Grubość desek jest dowolna i zależna od rodzaju montażu. Zaleca się grubość około 17-22 milimetrów o zróżnicowanej szerokości. Podbitkę dachową z PCV, czyli tworzywa sztucznego tworzą pełne komplety części ułatwiające wygodną instalację. Zawierają: profile narożnikowe i podwójne, listwy startowe i wentylacyjne oraz deski czołowe. W przypadku podbitki z blachy (stalowej) używa się identycznego materiału jak do obróbek blacharskich lub paneli z blachy aluminiowej o dodatkowej warstwie.

Istotne jest również odpowiednie zabezpieczenie. Inaczej niż podbitka PCV nie wymagająca żadnej ochrony, panele aluminiowe powinny być zabezpieczone antykorozyjną powłoką. Aplikowana jest jeszcze na etapie tworzenia blachy. Panele stalowe z kolei są trwałym pokryciem dachowym i nie potrzebują dodatkowej ochrony. Drewno natomiast wymaga wcześniejszych zabiegów malowania i lakierowania z użyciem preparatów chroniących przed wilgocią.

Jak montować podbitkę dachową?

Przy układaniu podbitki dachu kierunek instalacji desek lub paneli może być dowolny. Jedynym wyjątkiem są nadzwyczaj wąskie okapy o maksymalnej szerokości 30 centymetrów. Wówczas instaluje się je wzdłuż. Wyróżnia się 2 podstawowe metody mocowania. Wybór sposobu musi pasować do budowy zadaszenia. W przypadku zawarcia prefabrykowanych wiązarów i skonstruowanego z nich okapu, musi być zainstalowana poziomo pod okapem. Oznacza to, że powinna być zamocowana prostopadle względem elewacji. W sytuacji gdy okap tworzą wysunięte poza ściany budynku krokwie, podbitka dachowa może być zainstalowana równolegle względem połaci dachów. Innym sposobem jest montaż prostopadle do ściany i utworzenie „trójkąta” z dachem i frontem elewacji. Układane prostopadle do elewacji panele mogą być mniejszej grubości. Instalowane równolegle względem połaci powinny być grubsze i cechować się sztywnością. Istnieją dwa rodzaje montażu:

  1. Instalacja do wystających końców krokwi. Części konstrukcji są ustawione równolegle względem zadaszenia. Listwy do instalacji mocuje się prostopadle do krokwi, najlepiej przy desce okapowej i ścianie. W przypadku dużej przerwy pomiędzy nimi wymaga się przybicia łaty w rozstawie okapu. W ten sposób instalowana jest podbitka drewniana i przy dużym kącie nachylenia połaci.
  2. Mocowanie na ruszcie (dodatkowym). Wymaga zastosowania z wysuszonego i impregnowanego drewna łat o wymiarach 2 x 4 centymetry bądź 4 x 5 centymetrów przy zachowaniu równej  powierzchni. nierówności można poprawić specjalnymi podkładkami układanymi pod łaty. Działania poprzedza ocieplenie i otynkowanie budynku.                                                                      

Zamiast samodzielnego montażu, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Zwykle cena podbitki dachowej wynosi około 33 złotych za metr kwadratowy (za materiały) i 35 złotych za metr kwadratowy w przypadku robocizny. Warto jednak porównać cenniki u różnych firm.