Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii rozwija się w bardzo szybkim tempie. Przynosi to wiele korzyści nie tylko ogółowi społeczeństwa, ale także pojedynczym osobom, prowadzącym gospodarstwo domowe. Coraz więcej Polaków inwestuje w panele fotowoltaiczne, które praktycznie produkują darmową energię elektryczną, dla każdego mieszkańca danego budynku.

Panele fotowoltaiczne i ich zalety

Panele fotowoltaiczne (często nazywane panelami słonecznymi)  są narzędziem, dzięki któremu możliwa jest przemiana energii słonecznej, w energię elektryczną. Do głównych zalet tego rozwiązania należy pozytywny wpływ na środowisko. Panele zaliczają się do odnawialnych źródeł energii, co oznacza, że nie ingerują one w środowisko naturalne i nie produkują substancji szkodliwych dla środowiska. Ogniwa są zbudowane z materiału, który jedynie pobiera energię słoneczną. Drugą zaletą tego rozwiązania, są oszczędności. Instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj jest podłączona do sieci energetycznej. Prąd zużywany przez dane gospodarstwo domowe, w pierwszej kolejności jest pobierany zawsze z paneli (darmowy). Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami, tym bardziej że nadwyżka energii, jaką ogniwa wyprodukują, zostaje przekazana do zakładu energetycznego, w zamian za odpowiednią ilość darmowego prądu z elektrowni. Panele można zamontować na dowolnej powierzchni. Zazwyczaj są to dachy (w przypadku zabudowy mieszkalnej), ale także fasady budynków albo grunt. System ten można regularnie rozszerzać, poprzez dokupywanie kolejnych paneli. Ilość paneli jest dostosowywana do ilości zużywanego prądu, dzięki czemu inwestor nie przepłaca. Trzeba także zaznaczyć, że panele charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działające na nie czynniki atmosferyczne.

Wady paneli fotowoltaicznych

Główną wadą paneli fotowoltaicznych jest ich cena. Chcąc zamontować tego typu panele, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu, do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sam montaż paneli nie jest bardzo trudny, wymaga jednak specjalistycznej wiedzy, więc warto zlecić to profesjonalnej firmie, takiej jak Instal Best, która specjalizuje się w montażu paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo w jego ofercie można znaleźć usługi wodno- kanalizacyjne, montażu instalacji grzewczych, czy podłączanie przydomowych oczyszczalni ścieków. Drugą wadą tego typu modułów, jest klimat, w jakim Polska się znajduje. Istnieje wiele krajów, w których klimat pozwala na efektywniejsze wykorzystanie paneli. Mimo to w Polsce rozwiązanie to również zdaje egzamin, a sam wydatek zwraca się nawet w ciągu kilku lat.