Instalacje odgromowe są ważnym elementem konstrukcji każdego domu i budynku użytkowego. Zgodnie z polskim prawem powinny znaleźć się na budowli wyższej niż 15 m, ale warto zainwestować w nią niezależnie od ostatecznych gabarytów budynku. Jej zadaniem jest uchronienie przed szkodliwymi skutkami wyładowań atmosferycznych. Powinna być regularnie serwisowana i naprawiana w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zmieniający się klimat sprawia, że często dokuczają nam ulewy i burze z piorunami. Z roku na rok stają się one coraz bardziej intensywne, przynoszą wiele szkód, przyczyniając się do uszkodzenia mienia i mogą być poważnym zagrożeniem dla osób przebywających w budynku. Dlatego warto rozważyć montaż instalacji odgromowej i poddawać ją regularnym przeglądom, aby mieć pewność, że cały czas spełnia swoją funkcję. Najlepiej powierzyć to zadanie specjaliście - firmie Styll-Grom oferującej swoje usługi na terenie całej Polski. Mamy wtedy pewność, że do montażu i serwisu instalacji wykorzystane są najlepszej jakości sprzęty, a wiedza eksperta przyda się podczas oceny pracy poszczególnych jej elementów.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do uszkodzenia budynku, pożaru lub porażenia osób przebywających wewnątrz budowli. Nagły skok napięcia z tym związany może spowodować spięcia w instalacji elektrycznej wewnątrz domu i przez to zniszczyć lodówkę, zamrażarkę, telewizor i każdy inny sprzęt podłączony do gniazdka. Dlatego przepisy prawa oraz zdrowy rozsądek nakazują montaż instalacji odgromowej nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również na budynkach gospodarczych i użyteczności publicznej. Najlepiej powierzyć to ekspertom z firm specjalizujących się w tego typu usługach - Styll-Grom Ochrona odgromowa z Poznania, która działa już od 1995 roku.

Jednym z ważniejszych elementów składowych instalacji są zwody, które odpowiadają za przejęcie energii z wyładowań i odprowadzenie jej do ziemi. Montuje się je na dachu lub ścianach i łączy przewodami z pozostałymi częściami układu. Można wykorzystać zastane elementy dachu np. maszty, anteny, elementy zbrojenia czy dźwigary lub użyć specjalnie do tego przygotowanych prętów. Istotne są też przewody uziemiające i odprowadzające, które odpowiadają za połączenie wszystkich części. Uziomy odprowadzają energię z pioruna do ziemi, a zaciski probiercze ułatwiają kontrolę pracy instalacji i pomiary niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania.

Pomiary instalacji odgromowej

Jak każda instalacja, również ta chroniąca przed uszkodzeniami pioruna, powinna być regularnie sprawdzana i badana. Należy upewnić się, czy spełnia wymogi norm oraz zgadza się z dokumentacją techniczną. Oględziny to etap sprawdzenia, czy nie ma poluzowanych elementów, żadna z części nie uległa uszkodzeniu np. przez korozję, czy wszystkie są na swoim miejscu i czy nie doszło na przykład do rozbudowy budynku, co może wiązać się z dodaniem nowych połączeń w układzie. Następnie przechodzi się do pomiaru rezystencji uziemienia oraz zbadania ciągłości galwanicznej wszystkich części instalacji. Przy jakichkolwiek nieprawidłowościach należy usunąć usterkę i dokonać ponownych badań. Wszystkie wyniki należy wprowadzić do książki obiektu budowlanego.

Firma Styll-Grom specjalizuje się w wykonywaniu instalacji odgromowych, które zabezpieczają obiekty mieszkalne oraz usługowe przed wyładowaniami atmosferycznymi. Wśród jej zaufanych klientów są takie instytucje jak PKP Cargo, PGNiG, Grupa Żywiec czy Amica. Systemy projektowane są zgodnie z normami PN EN 62 305 oraz PN EN 62 561. Styll-Grom montuje uziomy pionowe i zwody poziome i pionowe, a także łączy przewody. Po wykonaniu montażu zawsze przeprowadza pomiar rezystancji uziemień odgromowych i sporządza dokumentację techniczną.