Architektura krajobrazu, czy inaczej mała architektura ogrodowa, to bardzo ważne elementy, które musza być idealnie zharmonizowane z bryłą domu jednorodzinnego, a także jego otoczeniem. Nie tylko zatem liczy się odpowiednie zagospodarowanie terenu zielonego pełnego drzewek owocowych, krzewów ozdobnych i bylin. Istotne jest także wybranie odpowiedniego stylu podjazdu, chodników, alejek oraz tarasów, które najlepiej wykonać z popularnej kostki brukowej. Ta dziś występuje w różnych odmianach, co pozwala na wykorzystanie ich w różnych porządkach architektonicznych.

Styl skandynawski

Jeśli nasz dom wykonany jest w stylu skandynawskim, powinniśmy połączyć naturalizm kostki brukowej, z modernizmem. Najlepiej zatem, aby projekt uwzględniał takie otoczenie, które będzie opierało się na układance drewna – np. kora drzewna – granitu, oraz zieleni. Wielokrotnie w tym porządku architektonicznym, wybiera się kostki w stonowanych barwach – szarości, błękitu, czy bieli. Formy elementów brukowych powinny być zaś w większych rozmiarach. Poszczególne kostki mogą być zatem nawet wersjami płytowymi i mogą być układane asymetrycznie.

Styl klasyczny

W przypadku stylu klasycznego, można zastosować niemalże każdy typ kostki brukowej. W porządku tym liczy się bowiem przede wszystkim wzór oraz forma podjazdy, placu, czy chodniczka. Wielokrotnie przed domami tworzy się zatem półokrągłe lub okrągłe podejścia w dwóch kolorach, które otoczone są zielenią oraz oświetleniem ogrodowym. Często kostka brukowa w takich wydaniu, komponuje się świetnie z rzeźbami ogrodowymi, czy fontannami.

Modernizm i awangarda

Jeśli chodzi o kompozycje modernistyczne oraz awangardowe wykonywane z kostek brukowych, warto wiedzieć, że dominuje tutaj różnorodność kolorystyczna. Materiał wykończeniowy może być nawet połyskliwy i smolisto czarny, jak i tez może być wykonywany z bloczków o różnych odcieniach odmiennych kolorów. Wielokrotnie w takim wydaniu tworzy się wyjątkowo ciekawe mozaiki w ogrodach, mogące nawet tworzyć obrazy i napisy!

Styl śródziemnomorski i wiejski

Pomarańczowa, niemalże ceglasta kostka brukowa to rozwiązanie idealne dla stylu śródziemnomorskiego oraz wiejskiego. To wtedy warto wybierać kostki, które wydają się być niewykończone. Mowa o specjalnie niewypolerowanych i niewyszlifowanych fakturach, które nadadzą rustykalnej estetyki. Jeśli chodzi zaś o kształty, najlepiej wybierać materiały symetryczne, układane w spójny, równomierny sposób.

Więcej inspiracji dotyczących kamieniarstwa i aranżacji brukowych, znajdziesz na stronie internetowej firmy KROS-BRUK, która przedstawia wiele swoich wyjątkowych realizacji. Z ekipą tej pracowni, Twój ogród będzie zarówno piękny, jak i niesamowicie funkcjonalny.