Dotychczas, aby wykończyć podłogę w domu bądź mieszkaniu używano paneli drewnianych lub laminowanych oraz wszelkiego rodzaju płytek i gresów. Jednak od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się podłogi winylowe. Trzeba przyznać, że jeszcze nie do końca wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę one są. W celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości zapraszam serdecznie do lektury.

Panele a płytki winylowe

Podłogi winylowe powstają dzięki zastosowaniu materiału w kształcie zwykłych paneli lub płytek pokrytych winylem. Z kolei winyl tj. polichlorek winylu zwany PVC jest syntetycznym polimerem, który otrzymuje się w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Materiał ten ma bardzo dużo zalet, które idealnie sprawdzają się do wykończenia podłóg.

Podłogi winylowe można wykonać z paneli winylowych oraz płytek winylowych. Panele są łatwiejsze w montażu od płytek, ponieważ głównie zakładane są na zatrzask, a płytki trzeba przyklejać za pomocą kleju. Następnie płytki wyprodukowane są z 2 warstw: pierwszą jest winyl techniczny a drugą warstwą winylu, który nadaje m.in. kolor, jest użytkowo-dekoracyjna. Z kolei panele głównie zbudowane są z płyty HDF (rdzeń panelu, warstwa wierzchnia i spodnia z korka). Dodatkowo pokrywa się je na wierzchu powłoką winylową. Różnicą między płytkami i panelami jest jeszcze ich grubość, ponieważ te pierwsze zazwyczaj mają od 3 do 5,5 mm natomiast drugie od 3 do 10 mm.

Jakie są zalety i wady podłóg winylowych?

Podłogi winylowe zyskały popularność dzięki dużej liczbie zalet tj.:

  • Są odporne na wilgoć, nie ulegają odkształceniu pod wodą, dlatego można je stosować np. w łazience.

  • Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co uniemożliwia ewentualne wypadki.

  • Są odporne na ścieranie, dzięki temu nie powstają rysy.

  • Są proste w utrzymaniu, nie wymagają szorowania, gdyż cechują się dużą odpornością i dodatkowo są antystatyczne.

  • Struktura podług jest bardzo przyjemna i komfortowa dla stóp

  • Ich montaż nie wymaga specjalnych umiejętności oraz jest bardzo szybki.

  • Mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowym.

  • Są elastyczne oraz mogą przybierać różne kolory i wzory.

Wad podług winylowych jest niewiele. Pierwszą jest ich cena, ponieważ jest dość wysoka. Następnie winyl jest sztucznym materiałem i nigdy nie będzie w 100% odwzorowywał prawdziwego drewna. W przypadku źle przygotowanego podłoża, po założeniu paneli/płytek winylowych mogą być widoczne każde nierówności.

Jeżeli zastanawiamy się, czy podłoga winylowa jest odpowiednim rozwiązaniem, warto poradzić się fachowców. Firma Pro-Invest, której właścicielem jest Mariusz Szczepański, działa na podkarpackim rynku budowlanym już od wielu lat. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, produkuje i montuje elementy aluminiowe, a także świadczy usługi budowlane. Firma chętnie udziela wszelkich porad w zakresie budownictwa oraz posiada w ofercie tylko i wyłącznie sprawdzone i godne polecenia rozwiązania.