Ogrodzenie jest inwestycją na długie lata, dlatego bardzo ważne jest to, żeby nie tylko dobrze się prezentowało, ale było również mocne i trwałe.  Bazę każdego porządnego ogrodzenia stanowi podmurówka. Jej funkcją jest łączenie płotu z gruntem i zabezpieczanie go przed różnymi czynnikami. Jak wykonuje się podmurówkę pod ogrodzenie i co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj w naszym artykule.

Czym właściwie jest podmurówka?

Podmurówka pod ogrodzenie jest bardzo szybkim i wygodnym sposobem na wykonanie estetycznego fundamentu. Dzięki gotowym, dostępnym w sklepach elementom możemy uniknąć bałaganu związanego z rozrabianiem i mieszaniem betonu, a ogrodzenie powstanie znacznie szybciej i sprawniej. Kompletując podmurówkę pod ogrodzenie należy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy były tej samej wysokości.

Czy podmurówka pod ogrodzenie zawsze jest konieczna?

Tak naprawdę nie każdy rodzaj ogrodzenia wymaga użycia podmurówki. W przypadku lekkich, panelowych ogrodzeń oraz klasycznej metalowej siatki nie musimy jej wykonywać. W takich wypadkach wystarczające będą specjalne stopy fundamentowe, umieszczone bezpośrednio pod słupkami ogrodzeniowymi. Wykonując każdy inny rodzaj ogrodzenia podmurówka będzie nie tylko konieczna, ale również przydatna. Pamiętajmy, że dobrze jest zainwestować w nią, jeśli jesteśmy posiadaczami psa, który mógłby przekopać się pod ogrodzeniem lub jeśli ogradzamy teren o grząskim lub niejednorodnym podłożu. W tym wypadku podmurówka jest doskonałym stabilizatorem dla płotu. Wykonanie jej okazuje się przydatne również wtedy, gdy nie chcemy, żeby rośliny z zewnątrz przedostawały się na naszą działkę pod ogrodzeniem. Ponadto, zastosowanie podmurówki przedłuża trwałość każdego płotu.

Jakie są rodzaje podmurówki?

Wyróżniamy trzy rodzaje podmurówki pod ogrodzenie - podmurówkę betonową, zwaną potocznie prefabrykowaną, gotowe bloczki betonowe lub fundament wylewany pod ogrodzenie. Najczęściej stosowanym z tych rodzajów jest podmurówka prefabrykowana, która wydaje się być bardzo łatwym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wykonaniu naprawdę trwałego fundamentu pod ogrodzenie.

Zalety podmurówki prefabrykowanej

Podmurówka prefabrykowana swoją popularność i częste stosowanie zawdzięcza przede wszystkim swoim zaletom.  Jedną z nich jest łatwość jej instalowania, proces ten nie wymaga bowiem kopania głębokich dołów, budowy deskowania czy posiadania specjalnego zbrojenia. Taka podmurówka doskonale sprawdza się na terenie pofałdowanym, ponieważ zamontowanie jej w linii prostej w gruncie pomaga niwelować nierówności podłoża. Elementy podmurówki wykonuje się z mrozoodpornego betonu, który gwarantuje długą jej żywotność. Specjalista z firmy Uranos, produkującej prefabrykowane podwaliny ogrodzeń oraz systemy odwodnień liniowych, zwraca uwagę na najważniejszą z cech takich podmurówek:

Można je stawiać w dowolnych warunkach atmosferycznych. Daje to ogromną przewagę  względem chociażby fundamentów, których nie można wylewać, gdy temperatura przekracza 25⁰C oraz w przypadku występowania silnych mrozów.  Co więcej podmurówka nie wymaga oczekiwania na wyschnięcie i utwardzenie się materiału.